Yassıada

Yassıada anıları bu özel koleksiyonda!

Türk demokrasi tarihine utanç vesikaları olarak geçen Yassıada’nın acılarını ve hüzünlerini yansıtan hatıraların yer aldığı özel koleksiyon, Ata Müzayede bünyesinde bir araya getirildi.

27 Mayıs 1960 darbe döneminin karanlığına ışık tutan 13 bin parçalık özel koleksiyon; dönemin mebus, bürokratları ile Yassıada davalarına tanıklık etmiş kişilerin ailelerinden, yakınlarından ve koleksiyonerlerden 50 yılda toplandı. Ata Müzayede Sanat Danışmanı Recep Sadri Sayıoğulları, koleksiyonun çağdaş ve güne yakışır bir müzecilik anlayışıyla değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

Yassıada

“Bugün sosyal ve toplumsal maliyetlerini de yaşadığımız ağır sonuçları olan bu askeri darbenin belgelerinin daha fazla anlamlandırılması, gelecek kuşaklara daha fazla öğretilmesi, unutturulmaması icap eder. Çünkü demokrasi, bir fikir hürriyeti rejimidir; özgürlükler ve haklar rejimidir.” Ata Müzayede bünyesinde toplanan 13 bin parçalık özel koleksiyon, Türk demokrasi tarihine utanç vesikaları olarak geçen Yassıada’da 59 yıl önce yaşanan acıları, hüzünleri, hatıraları bugüne taşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kapının Ardındaki Ben - Güneş Altunkaş

Kapının Ardındaki Ben emin adımlarla ilerliyor

Güneş Altunkaş’ın ilk kitabı Kapının Ardındaki Ben okuyucudan gördüğü büyük ilgi ile yoluna devam ediyor. Kitabın devamı niteliğindeki ...