ümraniye

Ümraniye’de sanat engel tanımıyor

Sosyal belediyecilikte örnek çalışmaların altına imza atan Ümraniye Belediyesi, engelli vatandaşların sanatta da etkin olabilmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Belediye bünyesinde 2011’de kurulan Engelli Tiyatro Grubu, hazırladıkları oyunları farklı kültür merkezlerinde tiyatro severlerle buluşturuyor.

Daha önce Engelli Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen “Pazar Çilesi” ve “Hayırsız Evlat” adlı oyunlar büyük ilgi görmüştü. Oyunculuklarıyla büyük beğeni toplayan grup, şimdi de “Çeşme” isimli oyuna hazırlanıyor. Ümraniye Belediyesi Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Erkay Yavuz yönetiminde çalışmalarına başlanan oyun; geleneksel halk tiyatrosunun türlerinden olan orta oyunu, meddah, Karagöz ve Hacivat’tan izler taşıyor. “Çeşme”, hazırlıkların tamamlanmasının ardından izleyiciyle buluşacak. 

ümraniye
OSMANLI DÖNEMİNDE BİR MAHALLEDE GEÇİYOR…

Erkay Yavuz tarafından yazılan hikâye, Osmanlı zamanında bir mahallede geçiyor. İsmail Efendi, muhtarı olduğu mahalleye bir çeşme yaptırır. Maksadı mahallelinin suyu uzaktaki çeşmeden değil de bu çeşmeden almasını sağlamaktır. İsmail Efendi, çeşmeyi dostu Hamdi’ye emanet eder. Su almaya gelen mahalleli de Hamdi’den  suyu parayla alınca ortalık karışır. Durumun acayipliği Pişekâr İsmail’i şüphelendirir ve Hamdi’nin foyasını ortaya çıkarmaya karar verir.  

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu

Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu yeni seslerini arıyor

2016 yılında kurulan, kazandığı başarı ve aldığı ödüllerle kısa süre içerisinde adından sıkça söz ettiren Maltepe Belediyesi Çoksesli ...