Engelsiz Yaşam Merkezi

Üsküdar’a Engelsiz Yaşam Merkezi

Üsküdar Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi, Bulgurlu’da hizmete açıldı. İlkleri barındıran, özellikle yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı 7 yıldızlı otel konforunda odalar ve engelli bireylerin rehabilitasyonu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü Engelsiz Yaşam Merkezi’nde; kız ve erkek çocuklara yönelik iki ayrı yüzme havuzu, uzay terapisi, duyu bütünleme terapisi, dil ve konuşma terapisi, oyun eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu, okuma salonu, kafeterya gibi birçok bölüm bulunuyor.

Açılışta Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ağır yatalak engelli çocuğu olan aileler için de oda hizmeti sunacaklarını kaydederek; “Türkiye’de hiçbir yerde olmayan 7 yıldızlı otel konforunda 10 odamız var. Aileler, engelli çocuğu burada istirahat ederken kendilerine sosyal zaman bulabilecek. Alzheimer hastalığının başlangıç seviyesinde olan hastalarımız ve onların yakınlarına yönelik de bir eğitim çalışması yapacağımız okul açtık” dedi.

Engelsiz Yaşam Merkezi
“ÇOCUKLARIMIZI EVLERİNDEN ALACAĞIZ”

Türkmen, sözlerine şöyle devam etti: “5 katlı merkezimiz, 5 bin metrekare kapalı ve 5 bin metrekare de açık alana sahip. Başka hiçbir kamu alanında olmayan, hem kız hem de erkek çocukları için terapi havuzlarımız var. 7 yıldızlı otel konforunda, özellikle yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı odalarımız bulunuyor. Evde engelli çocuğu olan aileler bize telefon edecek, onları gidip evlerinden alacağız. Çocukları merkezde uzmanlar gözetiminde istirahat ederken, anne ve babalar da kendileri için zaman ayırabilecekler. Alışveriş, hasta ziyareti, piknik yapabilecekler ya da bir dost meclisine katılma fırsatı bulabilecekler.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

açık hava sineması

Üsküdar’da Açık Hava Sineması

Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda da düzenlediği “Açık Hava Sineması” nostaljisini, bu yıl muhteşem Boğaz manzarasıyla Üsküdar ve İstanbulluların ...