Terzi Botter’in Fenerbahçe Köşkü satıldı…

fb

Kadıköy’ün ünlü köşklerinden eski Borsa Lokantası’nın bulunduğu Terzi Botter’in Fenerbahçe Köşkü satıldı.

Yüzyılı aşkın hikayesinde oldukça ilginç ve ibret dolu anektodlar barındıran köşk, Abdülhamid’in terzisi Jean Botter tarafından yazlık malikane olarak yaptırılmış, daha sonra varisleri tarafından Kayserili bir tüccara satılmıştı.

60’lı yıllarda, 60 bin lira borçtan dolayı bankaya geçti…

Kayserili tüccar, 60’lı yılların başında yakalandığı krizden kurtulamayınca, köşkü borcuna karşılık bankaya verir. Banka tarafından çeşitli Türk filmlerinin platosu olarak da kullandırılan köşk, 1984 yılında Baküs Gazinosu, 90’lı yıllarda Kosova Et Lokantası ve 2000’li yıllarda Borsa Et Lokantası olarak kullanılır ve 2007 yılında Borsa Lokantaları sahibi Özkanca Ailesi tarafından Garanti Bankası’ndan satın alınır.

Özkanca Ailesi, restorasyon sıkıntısı yaşadı…

Köşkü satın almalarının ardından restore etmek isteyen Özkanca Ailesi, Anıtlar Kurulu ile anlaşmazlığa düşünce, başlanan restorasyon tamamlanamadan bu defa köşk Selimoğlu Grubu’na satılır. Bu konuda oldukça tecrübeli olan Selimoğlu Grubu, Özkanca Ailesi’nin 3 yılda yapamadığı restorasyonu, 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlar ve köşkü Fortis Bank Emekli Sandığı Vakfı’na satar.

Hayal Kahvesi çalıştıracak…

Fortis Bank Emeklileri tarafından kullanılacak olan köşkten, Dışbank’tan intikal eden emeklikler de yararlanacak. Birinci sınıf cafe & restaurant konseptiyle çalıştırılacak olan Kadıköy’ün bu yeni mekanını, büyük bir olasılıkla ‘Hayal Kahvesi’ çalıştıracak.

Arkasında Marina Palas yapılacak…

Köşkün arkasında ise Selimoğlu & Ergonomi Mimarlık ortaklığıyla ‘Marina Palas’ isimli bir özel site yapılacak. Terzi Botter’in 3 kızından biri olan Josephine için yaptırdığı ikinci köşkün de arka bahçesi birleştirilerek, oluşacak alanda yükselecek site; herbiri 200 ile 400 metrekare büyüklüğünde, 24 özel malikaneden oluşacak.

fb (2)

Kadıköy’ün yeni markalarından biri olarak ‘Cemiyet Haberleri’ sayfalarımızın sık sık konuğu olacak köşkün, satış haberi için Selimoğlu firmasından ve Fortis Bank yetkililerinden “Doğrudur”  cevabı alamadık. Ancak, tapu işleminin yapıldığının kesin bilgisi, bize bu haberi yazdırdı…

 

 

 

Bir yorum

  1. erkin üstünakın

    merhaba herşey çok güzel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı’nda temizlik seferberliği

Aydos Ormanı için temizlik seferberliği başlatıldı. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile Kartal Cem Evi işbirliği ile 27 Temmuz ...