Maltepe’den Bingöl’e yardım eli uzandı…

Aralık 2015 tarihinde meydana gelen ve 300’ün üzerinde yapının hasar gördüğü Bingöl’ün Kiğı ilçesine, Maltepe Belediyesi yardım eli uzattı. Maltepe Belediyesi tarafından Kiğı’daki depremzedeler için gönderilen 10 konteynerden 8’i ilçeye ulaştı.

İki oda, tuvalet, banyo ve mutfak bölümlerinden oluşan konteynerleri teslim alan Kiğı Belediye Başkanı Yılmaz Gündüz, memnuniyetini dile getirdi. İlk depremin ardından 380 artçı deprem yaşandığını ve ilçede yüzlerce yapının hasar gördüğünü belirten Gündüz, şu açıklamalarda bulundu:

45-50 YILLIK EVLER YIKILMAK ÜZERE…

“3 Aralık 2015 tarihinde ilçemizde bir deprem meydana geldi. Bu depremin ardından 385 artçı deprem daha meydana geldi. Aralıklı tarihlerle şiddetli depremler de olmaya devam etti. Depremin ardından Kalkınma Bakanımız, Valimiz, Kaymakamımız ve Milletvekillerimiz bizimle ilgilendi. İkinci gün Kiğı’ya kadar geldiler. Depremin ardından 100 konteyner geldi ve 50’den fazlası köylere gönderildi. Bir kısım konteynerleri ilçe merkezde kurduk. İlçemizde Eskişehir Mahallesi’nde 45-50 yıllık evler var. Onlarda büyük hasar var, yıkılmak üzereler. Oradaki vatandaşlarımız şuan konteynerlerde yaşamakta.”

YENİ KONUTLAR YAPILANA KADAR HAYATLARINI KONTEYNERLERDE SÜRDÜRECEKLER…

İlçedeki konteyner ihtiyacının giderilmesi için İstanbul’a gittiğini belirten Başkan Gündüz, bu amaçla İstanbul’daki belediye başkanları ile görüştüğünü söyledi ve şunları ifade etti: “Kadıköy Belediye Başkanımız 14 konteyner gönderdi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da 10 tane gönderdi. Bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Öte yandan Maltepe Belediyemiz, geçen sene düzenlediğimiz Kadınlar Günü’nde de bizlere destek oldu. Onun için ayrıca teşekkür ediyorum kendilerine. Yeni konutlar yapılıncaya kadar vatandaşlarımız konteynerlerde kalacaklar, hayatlarını burada sürdürecekler. Konutların elektrik, kanalizasyon ve çeşitli hizmetlerini biz üstlendik. Bu hizmetlerde AFAD ve Kaymakamlık, bizlere malzeme noktasında destek verdi.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediyesi, bin 539 binada asbest denetimi yaptı

Maltepe Belediyesi, bin 539 binada asbest denetimi yaptı

Maltepe Belediyesi, denetimlerin başladığı 2016 yılından bu yana bin 539 binada asbest denetimi yaptı. Yıkılacak binalarda asbest denetimi ...