Keman virtüözü Şeref Gülsün, “Anılar ve Müzik” programının konuğu oldu…

1

Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri evsahipliğinde, Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anılar ve Müzik” programının 60.’sına, alaturka keman virtüözü Şeref Gülsün konuk oldu.

Şeref Gülsün’e ait eserlerin yer aldığı konserde, sanatçının kendisi gibi keman virtüözü olan akrabaları Necmettin Kemancı, Aytaç Gülsün, Necip Gülsün, Salih Kemancı, Hüseyin Kemancı ile Ahmet Gülsün (Ritm saz), Mesut Kuş Göz (Def), Can Kandaz (Ud) ve Sezgin Sezer Kokşa (Kanun), solistlere sazlarda eşlik ettiler.

Program yapımcısı ve yönetmeni Nesibe Müsevitoğlu’nun sorduğu sorulara cevap veren Gülsün, kendisi hakkında merak edilen birçok konuya açıklık getirdi:

“Müziğe olan merakım daha küçük yaşlarda annemi dinleyerek başladı. Keman, bizim ailenin enstrümanıdır. Annemin babası, Selanik doğumlu Hüseyin Kemancı, Atatürk’ün çocukluk yıllarında birlikte meşk yaptığı kişidir. Selanik’te aynı mahallede yaşamışlar. Kısacası bizim ailede herkes keman çalar, benimki de soya çekim… Daha 11 yaşında başladım keman çalmaya. Ben, Çanakkale Biga’da doğdum. Biga’dan çok keman virtüözü çıkmıştır. Saim Akçıl, Cihat Aşkın benim hemşerilerimdir.

2

İlk, orta ve lise eğitimimi Biga’da tamamladım. 1976 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdim. Tabii ki asıl müzik eğitimimi değerli hocalarımdan aldım. Daha 18 yaşımda iken, Çakıl Gazinosu’nda hayranı olduğum Zeki Müren’e eşlik etme şansına eriştim.

Daha sonraki yıllarda, Maksim Gazinosu’nda değerli saz sanatçısı arkadaşlarımızla Zeki Müren, Safiye Ayla, Emel Sayın, Ahmet Özhan, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Gönül Yazar, Mustafa Sağyaşar gibi daha nice ünlü sanatçıya eşlik ettik. TRT İstanbul Radyosu’nda da değişik programlara kemanım ile katıldım.

1996 yılında eşimi kaybettikten sonra sahneyi bıraktım. Arkadaşlarımın ısrarı ile koro çalışmalarına başladım. Bir süre Melahat Pars, Aşkiye Çal, Sözer Yaşmut, Bilge Özgen, Osman Aksu, Abidin Gerçeker gibi hocaların yönettiği korolarda görev aldım. 2008’de “Türk Musikisi Fasıl Topluluğu”nu kurdum. Türk Müziği’nde fasıl benim için çok önemlidir. Ancak bu günkü fasıl anlayışından bahsetmiyorum. Şimdi bir kişi söylüyor, adına da fasıl diyorlar.”

3

Gecede, Şeref Gülsün kendi bestelerini kendisi yorumlarken; tanınmış ses sanatçıları Çağdaş, Gürsel Mercanlı, Seracettin Erman ve Selma Hepgül’ün yanı sıra, kızı İlknur Gülsün Kaya da yorumladıkları şarkılar ile geceye büyük renk kattılar. Konuk sanatçı keman virtüözü Baki Kemancı’nın muhteşem keman resitali de, dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Halen Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ve şefliğini üstlendiği “Fasıl Topluluğu” koristleri ile bestekâr Edip Kayhan Özışık, koro şefleri Arif Şanlı ve Nisa Gürtuna, sanatçıyı bu gecede yalnız bırakmadılar.

Gecenin sonunda, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanat Sorumlusu Nesibe Müsevitoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk adına bir teşekkür plaketini sanatçıya takdim etti. Tüm sanatçıların birlikte söyledikleri şarkılar ile gece sona erdi.

4

3 yorum

  1. ŞÜKRAN TALATPAŞAOĞLU

    KIYMETLİ KEMAN VİRTİÖZÜ ŞEREF GÜLSÜN HOCAMIZA BİR PROGRAM YETMEZ. BÖYLE BİR SANATÇI BİRKAÇ SAATE SIĞMAZ. BENCE BÖYLE DEĞERLİ SANATÇILAR İÇİN BİRKAÇ PROGRAM YAPILMALI .SAYGILARIMLA.

  2. SEVAL ETİ KAYA

    HARİKA BİR GECE YAŞATMIŞSINIZ SEVENLERİNİZE HOCAM:))ŞÜKRAN HANIMA KATILIYORUM DAHA SIK OLMALI :))UMARIM BİZİM GİBİ GECENİZE KATILAMAYANLAR İÇİN EKRANDA DA GÖREBİLME ÜMİDİ OLUR:)SAYGILAR

  3. Tebrik ediyorum, şahane bir gece olmuş izlediğim kadarıyla..o kadar keyf aldım ki anlatamam. Bu ülkenin en büyük keman virtözü olan saygıdeğer arkadaşımı kutlar, uzun ömürler dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Karma Resim Sergisi

Ressam Oya Özbayraktar’ın 15 öğrencisinin eserlerinden oluşan Karma Resim Sergisine, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi ev ...