İşte İstanbul’un gürültü haritası…

Yıldız Teknik Üniversitesi, İTÜ, Mimar Sinan ve Beykent Üniversitesi öğrencilerinin beraber gerçekleştirdiği deney kapsamında, İstanbul’un ses haritasına göre en gürültülü yer Maslak, en sessiz yer ise Sarıyer oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve İnsan Kulübü`nün oluşturduğu “Şehir ve Ses” atölyesinde; Beykent, İstanbul Teknik ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinin de arasında bulunduğu 42 kişilik ekip, İstanbul`un ses seviyesini ölçtü.

Atölyede çalışmalarını sürdüren öğrenciler, 7 grup olarak 7 farklı bölgeye ayrılıp; Kadıköy, Üsküdar, İstiklal Caddesi, Maslak Büyükdere Caddesi, Eminönü-Karaköy, Laleli-Beyazıt ve Sarıyer`de 30 dakikalık ses kayıtları aldı. Bölgenin kimliği, ses çeşitliliği ve seslerin şiddetlerini inceleyen öğrenciler, siluet oluşturup, bilgisayar ortamında ses kayıtlarını desibel olarak inceledi. İncelenen seslerde en yüksek ses seviyesinin Maslak’ta, en düşük ses seviyesinin ise Sarıyer`de ölçüldüğü açıklandı.

Araştırmaya göre bölgelerin ses sıralaması şöyle:

İTÜ Levent Zincirlikuyu Hattı: 5.00
Kadıköy Moda Hattı: 3.58
İstiklal Caddesi: 3.46
Karaköy Galata Köprüsü Eminönü Hattı: 3.18
Kuzguncuk Üsküdar Salacak Hattı: 3.16
Kumkapı Beyazıt Laleli Hattı: 2.16
Sarıyer Hattı: 1.98

Siluetten oluşturulan maket sergilerin, 24 Mart`a kadar YTÜ’de gezilebileceği ifade edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik gürültü kirliliği ile mücadele ediyor

Pendik gürültü kirliliği ile mücadele ediyor

Pendik’te gürültü kirliliği ile mücadele başlatıldı. Dumlupınar Mahallesi ve Orta Mahalle’de hurda ve dönüşüm malzeme toplayıcılarının taşıtlarındaki megafonlarla ...