AYGAD

AYGAD üyeleri kahvaltıda buluştu

Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti’nin (AYGAD) buluşmaları sürüyor. Bu etkinliklerden biri daha geçtiğimiz gün gerçekleşti. Kartal’daki Grand Mira Otel’de sabah kahvaltısı şeklinde organize edilen buluşmaya, geçtiğimiz dönem CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de katıldı.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUŞULDU…

Yerel basının yaşadığı sorunlar ve bu sorunların giderilebilmesi için çözüm önerilerinin de tartışıldığı programda AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ; “Gazetecilik mesleğinin özünde eleştiri vardır. Ancak yapılan eleştiri, yol gösterici ve toplum yararına olmalıdır. Çünkü toplumun kısık sesle dile getirdiği memnuniyetsizliği, biz yüksek sesle ilgililere duyurmakla mükellefiz” diyerek, AYGAD’ın sahadaki gücünden bahsetti.

BAŞKAN IŞIKDAĞ: MESLEĞİN İTİBARINI KORUYACAĞIZ…

Mesleki eğitim ve beceriye sahip olmayan kişilerin gazetecilik yapmalarının sebep olduğu olumsuzluklardan da bahseden Başkan Işıkdağ, bunun önüne geçmek için basın mensuplarının daha duyarlı davranması gerektiğini söyledi. Işıkdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Toplumda bıraktıkları izlenim çok kötü ve maalesef bu olumsuz intiba, tüm yerel basını kapsamakta. Yani ya dilenci ya da şantajcı konumundayız. Bizim el birliğiyle bu olumsuz tabloyu yok etmemiz gerekir. Bunu da ancak mesleğimize kalite getirerek yapabiliriz. Her akıllı telefonu olan kişi gazeteci değildir. Sosyal medya paylaşımları da haber değildir. Bir fotoğraf karesinin altına kendisinin bile anlamakta zorluk çekeceği birkaç cümleyi yazmak da gazetecilik değildir. Olsa olsa GESTECİLİK olur.

EGOYA DİKKAT EDİLMELİ…

Gazeteciler, mesleklerini icra ederken egolarını bir kenara koymalı. AYGAD olarak yaşadığımız bazı aksaklıklar nedeniyle bir önceki yönetim, işlevsiz kalmak zorunda kaldı. Bunun da meslektaşlarımızın egolarından kaynaklandığını bilmenizi isterim. Zaman zaman yaptığımız etkinliklerde ve ziyaretlerde gazeteci arkadaşlarımız en basitinden fotoğraf çekmeyi bile kendine zul sayıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Senin mesleğin bu! Bir başka ortamda en iyi kareyi yakalamak için elinden geleni yapıyorsun ama kendi etkinliğinde bir fotoğraf çekmeyi bile zul görüyorsun. İnanın meslektaşlarımın kendilerine ve arkadaşlarına olan davranış ve bakış açılarının en hafifini söyledim. Bizim özellikle kendimize olan bu bakış açısını değiştirmemiz gerekir. Yani birbirimize saygı göstermemiz gerekir. Hep birlikte gazetecilik mesleğinin itibarını korumalı ve güçlenmesini sağlamalıyız. Çözüm yollarını birlikte aramak ve gazetecilerin de öneri, eleştiri ve isteklerini öğrenmek için bir araya gelmeliyiz. Birlik olmalıyız. Bunun için en doğru adres AYGAD’dır. Sizlere açık davet sunuyorum. Her konuda sıkıntınızı, derneği ziyaret ederek bizlere iletebilir, destek isteyebilirsiniz. Birlikte güçlüyüz.

HEDEFLERİMİZE BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ…

AYGAD olarak hedeflerimiz arasında mesleki eğitim ve seminerler düzenlemek, kurumsallaşmak, mesleğe saygınlık ve itibar kazandırmak, yerel basın mensupları için bir merkez bina inşa etmek, matbaa kurmak, ajans ve haber havuzu oluşturmak, Gazeteciler Sitesi’ni inşa etmek, sosyal tesis kurmak, 81 vilayette yerel basınla iletişim kurup, iller arası kültür ve bilgi akışını sağlamak, yerel basının yasal haklarının kazanılmasını sağlamak, mevkute beyannamesinin kriterlere uygun verilmesi için yasal talepte bulunmak yer alıyor. Bunun için tüm gazeteci dostlarımızın fikir, öneri ve eleştirilerine açığız.”

AYGAD

YENİ ÜYELERE ROZET TAKILDI…

Programın sonunda AYGAD’a yeni üye olan, aralarında CHP eski İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Erhan Bağcı, Turan Aslanoğlu, Yalçın Bel, Necmettin Sezen, Ertuğrul Erk ve Hüseyin Caner Güler’in de bulunduğu 7 usta gazeteciye rozetlerini takan Başkan Ahmet Işıkdağ, meslektaşlarının hazırlamış olduğu bir sürprizle de karşılaştı. Gazeteciler, AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’ın doğum günü olması nedeniyle pasta keserek bir kutlama gerçekleştirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İş Arayanlar

İş Arayanlar ile İş Verenler Kartal’da Buluştu

iş arayanlar ile iş verenleri buluşturmaya devam eden Kartal Belediyesi; Ekolojik Eğitim Çadırı’nda iş arayan vatandaşlarla firma temsilcilerini ...