Ahmet Vefik Alp’e ABD’den bir ödül daha…

Dünya Mimarları Listesi’nde yer alan ünlü kentbilimci ve Kadıköy Life Köşeyazarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ödüle doymuyor. Daha önce de Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödüle layık görülen Prof. Alp, 52 ülkeden sanatçıların katıldığı yarışmada “Taç İzmir” eseri ile 1.163 proje arasından ikinciliğe yükseldi.

İzmir’in marka değeri ile örtüşen “Taç İzmir – 7 Yıldızlı Otel ve Kongre Merkezi Projesi”, okyanus ötesinden ilgiyle karşılandı. 52 ülkeden mimarlar, iç mimarlar, moda tasarımcıları ve grafik tasarımcıları tarafından sunulan 1.163 proje, IDA onursal jüri üyeleri tarafından incelendi. Jüri; en iyi profesyonel ve amatör tasarımcıların tasarım, yaratıcılık, kullanışlılık ve orijinallik alanlarındaki başarılarını kategorilerinde ödüllendirdi.

ULUSLARARASI TASARIM ÖDÜLLERİ TÖRENİ’NDE TAKDİM EDİLECEK…

Yarışmada ödül kazanan çalışmalar, IDA Uluslararası Tasarım Ödülleri kitabında yayınlanacak. Sanat çevrelerinde saygın yeri olan IDA heykelciği “Yılın Tasarımcısı Ödülleri”, Los Angeles’ta düzenlenecek olan Uluslararası Tasarım Ödülleri Töreni’nde takdim edilecek.

TAÇ İZMİR PROJESİ HAKKINDA…

“Yılın Tasarımcısı” ikincilik ödülünü kazanan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp,  proje hakkında Kadıköy Life’a gerçekleştirdiği açıklamada şunları ifade etti:

“Taç İzmir Projesi, şehrin diğer bölgelerine kıyasla yeterince gelişememiş, Basmane semtinde Gaziler Caddesi üzerinde yer almaktadır. Proje 330 oda, 1.000 m2’lik balo salonu, açık ve kapalı yüzme havuzları, 1.000 m2’lik konferans salonu ve 2.000 m2’lik bir alışveriş merkezi birimlerini içermektedir. Kitlenin ortasındaki perforasyona konuşlanmış yarım kupola ‘gök yüzme havuzu’ ve çatıdaki yarım kupola ise ‘gece kulübü’ ve ‘gök lokanta’yı içermektedir. Toplam kapalı alan 40 bin metrekare, zemin üstü kat adedi 50 kat şeklindedir. Projenin uygulanması, İzmir için prestij kaynağı olacaktır.”

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir yorum

  1. Y.Mim.Hikmet IŞIK

    Hocam diye söylemiyorum..aslında bu proje nin 1.olması gerekirdi.. 1.olan proje hırıstiyan bir mimarınkidir kesinlikle..

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Vefalı Köfteci

Vefalı Köfteci Ataşehir’de!

Kadıköy Şaşkınbakkal merkezli Vefalı Köfteci, Ataşehir’de şube açtı. Ataşehir bölgesi sakinlerinden gelen yoğun talep üzerine olağanüstü lezzetini buraya ...