“Reklamlarda İstanbul” kitabı yayımlandı…

1

İstanbul Üniversitesi’nin “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” projelerine katkı sağladığı 32 projeden biri olan “Reklamlarda İstanbul” kitabı yayımlandı. Proje kapsamında, İstanbul’un ve İstanbul’u anlatan görsel simgelerin basılı reklamlardaki kullanımı incelendi; basılı reklamlarda İstanbul’un ne şekilde ve nasıl kullanıldığı sorusuna yanıt arandı.

Farklı fakültelerden 10 öğrenci, araştırma ekibinde yer aldı…

İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu’nun başkanlığını yürüttüğü projenin yardımcılığını ise Araştırma Görevlisi Mesut Aytekin ve Ayşe Burhan Aytekin yaptı. İstanbul Üniversitesi’nin farklı fakültelerinden 10 öğrencinin araştırma ekibinde yer aldığı çalışmada, 1923-2009 yılları arasında yazılı basındaki İstanbul reklamları tarandı. Bulunan reklamlar; içerik, boyut, renk, tür olarak incelendi ve göstergebilimsel olarak çözümlendi. 118 reklam içinde en çok kullanılan mekân Kız Kulesi, en çok İstanbul öğesi kullanan sektör ise banka/finans sektörü olarak göze çarptı.

Sektör temsilcileri ve köşeyazarları ile yapılan röportajların da bulunduğu kitabın son bölümünde bulunan reklamlar, tarih sırası ile yer alıyor. İstanbul’un reklamlar üzerinden tarihsel sürecine tanıklık eden 1,5 yıllık çalışma, aynı zamanda İstanbul üzerine bu tür yapılmış ilk çalışma olma özelliğine de sahip.

Dünya görsel bir döneme evrildi…

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler’den “Reklamlarda İstanbul” kitabı ile ilgili olarak yapılan açıklama ise şöyle:

“Jaques Ellul’ün ‘Sözün Düşüşü’nde ayrıntılı olarak belirttiği gibi dünyanın görsel bir döneme evrildiği süreçte özellikle görsel reklamlar, iletişim, ekonomi ve tarihsel bağlamda çok önemli veriler içermektedir. Görselliğin toptan sunumu ve bütünsel kavrayış artılarıyla hafızalarda ürünlerin, markaların yerleşmesini sağlayan reklamlar, toplumun sosyo-kültürel yapısına, teknolojik gelişmelere koşut bir gelişim çizgisi izlemektedir.

Bu nedenle reklamların bilimsel ve akademik yöntemlerle incelenmesi geleceğin planlanması için önemli verilerin ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır. Özellikle İstanbul’un tanınmasında ve tanıtılmasında, hafızalarda yer etmesinde çok önemli rol oynayan reklamlar, İstanbul’un tarihsel süreçteki değişimini ve gelişimini gösteren verilere sahiptir.”

2

3

4

5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

holokost-ile-yuzyuze-sergisi-24-ocak-ta-acilacak

“Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta açılacak

Yusuf Tolga Ünker‘in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta 500. Yıl Vakfı Türk ...