Üsküdar’da sigaraya “tabutlu” protesto…

1

Sigaranın zararlarına dikkat çekmek isteyen Türkiye Öğrenci Konseyi (TÖK) üyeleri, “Dumansız Kampüs” projesi kapsamında “Dumana Dur De” yürüyüşü düzenledi. Türkiye’nin her üniversitesinden öğrencilerin katıldığı yürüyüşte, 300 adet siyah tabut taşındı.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) desteklediği yürüyüş, Altunizade Capitol Alışveriş Merkezi’nin önünde başladı. Her yıl Türkiye’de yüzlerce kişinin sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü, ölümlere dikkat çekmek için 300 tabut getirdiklerini belirten öğrenciler, daha sonra yürüyüşe geçti.

Eylemci öğrenciler, taşıdıkları pankart, döviz ve afişlerde sigaranın zararlarına vurgu yapan mesajlar verdi. Polisin uzaktan takip ettiği yürüyüş, yaklaşık 1 saat sürdü. Siyah tabutları omuzlarına alan öğrenciler, tanınmış bir sigara firmasının Küçük Çamlıca’daki merkezine doğru yürüdü.

Yürüyüş sırasında sigaradan ölenleri temsil amacıyla bir öğrenci tabuta girerek, arkadaşlarının omuzlarında bir süre taşındı. Renkli görüntülerin yaşandığı eylem sırasında iki tabut, söz konusu sigara firmasının bahçesine atıldı. Öğrencilerin omuzlarında taşınan diğer tabutlar da, şirketin kapısına bırakıldı. Basın açıklaması yapan öğrenciler, hatıra fotoğrafları çektirdikten sonra dağıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Üsküdar Belediyesi

Üsküdar Belediyesi’nden istihdam rekoru

İmza attığı projelerle Üsküdar’ı örnek gösterilen bir ilçeye dönüştüren Üsküdar Belediyesi, milli istihdam seferberliğiyle 10 bin kişiyi iş ...