İstanbul’un ilk kent müzesi olan “Adalar Müzesi” genişledi…

Slayt 1

Geçtiğimiz yıl hizmete giren ve İstanbul’un ilk kent müzesi konumunda olan “Adalar Müzesi”, gördüğü ilgiden yola çıkarak bünyesine yeni galeriler ve yeni bir sergi salonu ekledi. Bu genişleme ile ilgili olarak, 25 Kasım Cuma günü bir açılış töreni gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı…

Açılış kurdelasını; Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu, sergi küratörü Sevengül Sönmez, yazar ve şair Ataol Behramoğlu, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte kestiler.

Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi’nin işbirliğiyle kuruldu…

Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi’nin işbirliğiyle kurulan Adalar Müzesi’nin açılış töreninde, Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu müzenin önemiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Adalar, tarihi ve doğal değerler açısından İstanbul’un en güzel ilçesi… İstanbul’un ilk kent müzesi, ilk defa bir yerel yönetim ile bir sivil toplum kuruluşunun işbirliğiyle kuruldu. Müze kurmak oldukça zor bir süreçtir. Özellikle son dönemde, dünyada korunmakta olan önemli şehirlerin kent müzelerinin kurulma süresi beş-altı yılı buluyor. Biz, bu sürece 2008 yılının son günlerinde başladık ve üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, resmi açılışımızdan önce üç sergi açmayı başardık.”

“Kentli, kendi kentinin tarihini bilmek demektir…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, yaptığı konuşmada; “Kentli olmak resim yapmak, şiir yazmak, müzeye gitmek ve kendi kentinin tarihini bilmek demektir. Kentli olmak sanatla buluşmak, değişik inançlara saygı göstermek ve haksızlıklara karşı direnmek demektir. Kentli olmak, kentlerin kendi yöneticisini seçmesi demektir. Tıpkı sizlerin Sayın Farsakoğlu’nu seçtiği gibi” dedi.

4

“Adalar, Yazarlar, Şairler – Mitos’tan Edebiyat’a” sergisi, 2012 Temmuz ayına kadar ziyaretçiler tarafından gezilebilecek…

3

Slayt 1

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

“Genç Gelecek Yaz Okulu” başladı

Sancaktepe’ nin yükselen gençlik merkezi Genç Gelecek, 24 kulüp 70 farklı branşta gençlere eğitim veriyor. Gençlik Merkezleri’nde gençler ...