Çıkışı olmayan yangın merdiveni…

1

Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda bir yangın merdiveni hikâyesi var ki; “Güler misin, ağlar mısın” dedirtecek cinsten…

Çarşının en kalabalık iki caddesinde faaliyet gösteren iki işletmenin yaptığı yangın merdiveninin inişi var, fakat çıkışı yok. Yani diyelim yangın çıktı ve 3 katlı binanın üçüncü katındasınız. Yangın merdiveni ile ikinci kat seviyesine iniyorsunuz ve oradan caddeye atlıyorsunuz.

Ruhsat almak için aldatmaca…

Bu tür aldatmacaların tamamen ruhsat almaya yönelik olduğu biliniyor. Yani aldatan da, aldanan da yangın merdiveninin aslında bir işe yaramayacağını biliyor; fakat yasal zorunluluk olduğu için yangın merdiveni varmış gibi gösteriliyor. İşin ilginç yanı ise, hiçkimsenin “Bunda bir gariplik var” diyerek tepki vermiyor olması. Hemen her gün önünden aralarında gazetecilerin, belediye yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi geçiyor.

Karadeniz fıkrası gibi…

Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın tarihi iki caddesinde yaşanan bu olay, Karadeniz Bölgesi’nde sık yaşanan ve “Karadeniz Fıkraları Kitabı”na giren bir olayı da aratmıyor değil. Ormanlık alanların fazla olması nedeniyle herşeyi ağaçtan yapan Karadenizli, çıralı çam ağacı kerestesinden yaptığı bir otelin yangın merdivenini de aynı malzemeden yapınca, cevap olarak şunları söylüyor: “Merdivende kullandığımız ağaçlar daha kalın. Eğer yangın yukarıdan başlarsa, merdivenler daha geç yanacaktır ve insanların kaçmasına imkân tanıyacaktır…”

2

Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın en canlı yeri olan Yasa Caddesi üzerinde bulunan Mercan Kokoreç Salonu’nda yangın merdiveninin çıkışı yok…

3 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...