Üsküdar’da saklı tarih gün yüzüne çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle Mimar Sinan Meydanı’nda gerçekleştirilen kapsamlı istimlak çalışmaları kapsamında çevresine inşa edilen çarpık yapılardan kurtulan Selman Ağa Camii, meydanda merkezi bir konum haline geldi.

İNŞASI 1500’LÜ YILLARA DAYANIYOR…

Selman-ı Pak Caddesi ile Hakimiyet-i Milliye Caddesi’nin birleştiği yerde bulunan Selman Ağa Camii, 2. Beyazıd’ın Kapı Ağası ve Dârüssaâde Ağası Selman Ağa tarafından 1506 yılında yaptırılmış. Duvarları taş ve tuğla ile yapılan caminin çatısı, minberi ve son cemaat yeri ahşaptan inşa edilmiş. Ahşap çatının üzeri kurşunla kaplı, minaresi ise ince tuğladan örülmüş. Caminin 1965’te yaptırılan kesme taş kemerli avlu kapısının sağ tarafında Horhor Çeşmesi bulunmakta. Son olarak 1895’te onarımdan geçen caminin avlusunda, Selman Ağa’nın kabri yer almakta.

Üsküdar'da saklı tarih gün yüzüne çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle Mimar Sinan Meydanı’nda gerçekleştirilen kapsamlı istimlak çalışmaları kapsamında çevresine inşa edilen çarpık yapılardan kurtulan Selman Ağa Camii, meydanda merkezi bir konum haline geldi.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...