Üsküdar-Çekmeköy Metrosu geçeceği bölgeleri nasıl etkileyecek?

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Eylül 2016’da hayata geçmesi planlanıyor. Böylece bazı durumlarda 75 dakikayı bulabilen Üsküdar-Çekmeköy arası ulaşım 24 dakikaya düşecek. Bu durum, metro hattı üzerindeki istasyon noktalarında bulunan semtler ve yakın çevresinde fiyatların bir anda yüzde 25-30 arası artmasını sağladı. Ardından metro çalışmalarının başlamasıyla birlikte fiyatların yükselme ivmesi de kesinleşti.

Aşağıdaki grafikte, özellikle Marmaray Projesi ve sonrasında çalışmaları başlayan Üsküdar-Çekmeköy metro hattının etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle istasyonların olacağı ve birebir etkileneceği Altunizade, Ihlamurkuyu, Bağlarbaşı, Çakmak, Fıstıkağacı, İnkılap Mahallesi, Üsküdar, Ümraniye, Çarşı, Libadiye ve Kısıklı gibi bölgelerde, 2015 başından bu yana fiyat artış hızının diğer bölgelere nazaran daha fazla olduğu görülüyor.

Söz konusu metro hattının işlevselliğe ulaşmasını takiben önümüzdeki 10 yıl içerisinde, özellikle istasyonların bulunduğu semtlerde her yıl yüzde 40 ile yüzde 50’den az olmamak kaydıyla artışın olacağını öngörmekteyiz. Üsküdar-Çekmeköy metro hattıyla birlikte; Üsküdar’dan Kartal’a, Çekmeköy’den Anadolu Yakası’nın diğer metro hattına bağlantısı ile şu anda toplu taşımayla ulaşımı kısıtlı olan Libadiye-Fıstıkağacı-Çakmak-Ihlamurkuyu semtlerinin daha cazip bir çekim noktası haline geleceğini düşünüyoruz.

Sezgi Bilge – Broker/Owner

Coldwell Banker Real Estate

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

betul-ceylan

10 adımda metabolizmanızı hızlandırın

Aslında sağlıklı beslenme ve metabolizmayı hızlandırmak tahmin ettiğinizden kolay desem 🙂 Bazal metabolizma hızı bir insanın fiziksel aktivite ...