Tekno Şenlik

“Tekno Şenlik” ile internet ve teknoloji eğitimi

Maltepe ve Ataşehir’ de hayata geçirilen “Tekno Şenlik” etkinliğiyle, lise ve ortaokul öğrencilerine bilinçli internet ve teknoloji kullanımı konusunda eğitim verilmesi amaçlanıyor. Maltepe Şehit Osman Yılmaz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tanıtımı yapılan Tekno Şenlik etkinliği kapsamında; 80 bin öğrencinin bilinçli internet kullanımı, internet ortamında ve oyunlardaki zararlı içerikler hakkında bilgilendirilmesi hedefleniyor.

Etkinliğe ilişkin açıklamada bulunan sosyal medya uzmanı Deniz Unay, gönüllülük esasına dayalı olarak yaptıkları projeyle bugüne kadar 14 bin öğrenciye ulaştıklarını ve çok iyi geri dönüşler aldıklarını söyledi. Lise ve ortaokul çağındaki çocuk ve gençlerin yaşlarına uygun bir anlatımla, onları sıkmayan sunumlar yaptıklarını aktaran Unay; gençlere daha çok gerçek ortamda, parklarda, aile ortamında vakit geçirmeyi tavsiye ettiklerini belirtti. Lise çağındaki gençlere, iş hayatına atılırken sosyal medya hesaplarının daha çok incelendiğini ve kariyer planları açısından bunun gelecekte sorun teşkil etmemesi için dikkat etmeleri uyarısında bulunan Deniz Unay; “Günümüzde dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğunun artmasının sebebini de anlatıyoruz. Çocuklar sanal ortamda o kadar hızlı yaşıyorlar ki gerçek hayat, okul, dersler yavaş ve sıkıcı kalıyor” diye konuştu.

BİLİNÇLİ KULLANIM İÇİN EĞİTİMLER ARTMALI…

Unay, internet ortamında hurafelerin, yanlış bilgilerin çok hızlı yayıldığına ve bu bilgilerin kalıcı olmaya başladığına dikkat çekerek, özellikle akıllı telefon ve tabletlerde oynanan oyunların içeriklerinde de çocukları şiddete teşvik eden mesajlar yer aldığını anlattı. Deniz Unay, Türkiye’de çocukların ve gençlerin teknolojik cihazları ve interneti bilinçli kullanması için bu tür Tekno Şenlik ve benzeri eğitimlerin artması gerektiğini vurguladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediyes'nin Stratejik Planlı Belli Oldu

Maltepe Belediyesi’nin Stratejik Planı belli oldu

Maltepe Belediyesi’nin 2020-2024 stratejik planının hazırlanması için, katkıda bulunmak isteyen tüm paydaşlarla birlikte yürüttüğü atölye çalışmaları sonucunda belirlenen ...