Pamukbank Ruhu Kadıköy’de yaşıyor…

1

Bir dönem Türkiye’nin en önemli bankaları arasında yer alan Pamukbank ve Pamukbanklılar Ruhu, Kadıköy’de kurulan dernekleri aracılığıyla yaşatılıyor. Çukurova bölgesindeki pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacıyla bundan tam 57 yıl önce, 22 Nisan 1955’te Adana’da kurulan Pamukbank’ın bugünlerde ruhunun hala yaşatılıyor olması, markaya gönül verenlerin alkışlanmasını gerektiriyor.

Türkiye’de başlatılan modern bankacılığın öncülerinden olan Pamukbank, aktif olduğu süre içinde pek çok önemli markaya finansman sağlamakla birlikte, istihdam da sağlayarak önemli bir misyonu yerine getirmişti. Hatta banka, Türkiye’de bir başka ilki daha başlatarak, çalışan personelinin şık ve bakımlı olması için şubelerinin çevresindeki kuaför salonları ile anlaşarak, özellikle bayan memurlarının her gün yapılı saçlarla çalışmasına imkân sağlamıştı.

Kronik hastalağımız krizlerden etkilendi…

Ancak, 2001 yılına kadar süren kronik hastalağımız krizlerden Pamukbank da nasibini almış ve Halkbank ile birleştirilerek kepenklerinin kapanması sağlanmıştı. Buna dayanamayan Pamukbanklılar, bir çatı altında birleşerek; “Bankamız aktif olmasa bile biz dimdik ayaktayız ve o ruhun yok olmasına izin vermeyeceğiz” diyeceklerdi. Öyle de yaptılar.

2

Pamukbank kapanıyor, Pamukbanklılar Derneği doğuyor…

2004 yılı başlarında tamamen kapanan Pamukbank, aralarında son genel müdürleri Orhan Emirdağ da olmak üzere, bu ruhu yaşatmak adına kurulacak derneğe yeşil ışık yakıyorlar ve derneğin kurulması için çalışmalara başlanıyor. Bu çatı altında sık sık bir araya gelen Pamukbanklılar, çeşitli aktiviteler düzenleyerek canlılıklarını korumayı sürdürüyorlar. Her yıl Nisan ayının ikinci haftasında düzenledikleri kuruluş yıldönümü ise, bu etkinliklerin en önemlisi…

57’nci Kuruluş Yıldönümü…

Pamukbanklılar, bankalarının 57’nci kuruluş yıldönümünü 14 Nisan Cumartesi günü, Kadıköy Hasanpaşa’daki dernek merkezinde kutladılar. Bankanın son Genel Müdürü Orhan Emirdağ, Genel Müdür Yardımcıları Nejat Bilginer ve Selami Özcan ile çok sayıda bölüm ve şube müdürlerinin katıldığı ve üzerinde bankanın logosunun bulunduğu dev bir pasta ile kutlamaya katılan Pamukbanklıların yüzlerindeki ifade görülmeye değerdi.

Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2012 sayısı sayfalarında…

3

4

6 yorum

  1. Adnan ÖZMETİN

    Sevgili “Genç Pamukbank” lı Kurumdaşlarım,

    Sizlerle ” Genç Pamukbank ‘ Bankamızın Genç ama iyi banka olması için verdiğimiz savaşı kazanmamız ve söktörün öncü Bankası olmasını nasıl başardıysak.

    Derneğimizinde son üyesi kalıncaya kadar bu ve buna benzer aktivitelerin devam edeceğine inanıyorum.

    Bizlerin neler yapabileceğini şu anda sektörün önde Bankalarında ve diğer sektörlere dağılmış olan kurumdaşlarımızı, onlardan gurur duyarak takip ediyoruz.

    Değerli kurumdaşlarımızında, yöneticilerimizin de ” Genç Pamukbank’ı ve çalışanlarını derneğimizin üyelerini hatırlamalarını dilerim.

    Çünkü ,

    Yukarıdaki fotoğrafların içinde olabilme şansı derneğimizin değerli üyelerinin organize ettikleri etkinliklere sahip çıkmakla olacaktır.

    En son Genel Müdürümüz ve sonsuza kadar Sayın, ORHAN EMİRDAĞ’ a
    En son Genel Müdür yrd ve sonsuza kadar , Sayın, NEJAT BİLGİNER’ e
    En son Genel Müdür yrd. ve sonsuza kadar Sayın, SELAMİ ÖZCAN ‘ a

    ve tüm katılımcılara katkılarından dolayı şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

    Tüm Genç Pamukbanklıları ve derneğimizin üyelerini çok seviyor ve onlarla herzaman guru duydum ve duyacağımı haykırmak istiyorum.

    Sevgi ve saygılarımla,

    Adnan ÖZMETİN
    2950

  2. pamukbanklı olmak bir ayrıcalık pamukbanklı olduğum için çok mutluyum…..

  3. M.Sabri Danabaş

    Pamukbank ruhunu içinde hala taşıyan tüm Pamukbank’lı arkadaşlarım;
    1955 yılında başlayan 2004 yılında sona eren tam 49 yıllık, bankacılık tarihine adını altın harflerle yazdırmış, Türkiye’nin ilk beş büyük bankası imajını yaratmış, “Genç Pamukbank İyi Bankadır” sloganıyla mudilerin ve halkın beyinlerine kazınmış Pamukbank kepenklerini kapatmış olmasına rağmen aynı heyecanla, aynı ruhla ve hatıratlarıyla gönüllerimizde yaşıyor. Gelecek zamanlarda da hiç bu ruhu kaybetmeden yaşayacak. Pamukbank’lı olmanın bir ayrıcalık olduğunu hiçbir zaman unutmayalım..”
    Tüm Pamukbank’lılara candan, sonsuz saygı ve sevgiler… İyiki varsınız..
    M.Sabri Dânâbaş
    2952

  4. Kadir Toprakkaya

    Her zaman genç kalacak Pamukbanklıların bu canlıllığını görmek çok şeye değermiş…

  5. Kadir Toprakkaya

    “GENÇ PAMUKBANK” İYİ BANKAYDI…

  6. Pamukbank adının anılarda değil.akıllarda kalması, yeni nesillerde de bilinmesi için elimizden geleni yapacağız. Pamukbank tan birşekilde yolu geçmiş olan herkesi etkinliklerimizde , toplantılarımızda görmek bize güç verecektir. hepinizi aramızda görmek dileğimle.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Demokrat Parti

Demokrat Parti Kadıköy’den yeni başkana tebrik

31 Mart yerel seçimleri, beraberinde birçok tartışmayı getirerek gerçekleşti. İstanbul’da seçimin ardından yapılan itirazlar sürerken, Kadıköy başta olmak ...