Haydarpaşa Port yakında start alıyor!

porthaydarpasa

Anadolu Yakası’nın imajını değiştirecek olan prestijli proje Haydarpaşa Port’un yakında zamanda start alması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Haydarpaşa Port Projesi’ni hayata geçirecek 2. Etap Plan’a da onay verdi.

Üsküdar Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arasında yer çekişmesine sahne olan Haydarpaşa Port Projesi, Haydarpaşa ve Harem bölgesini ticari ve turistik merkez haline dönüştürmeyi amaçlıyor. Planın onay aşamasında iki kurum arasındaki kavgaya son noktayı koyan İBB Meclisi’nin oy çokluğuyla geçen kararı neticesinde, sahil bölgesinde yapılması düşünülen belediye hizmet alanı ile TCDD’nin istediği sosyal tesis alanı, planlara “Turizm ve Ticaret Alanı” olarak işlendi.

Önceki planda, Harem’den başlayan ve tamamı TCDD’ye ait olan yeşil alanın olduğu yerde, deniz manzarasını kapatacak TCDD Sosyal Tesisleri ile belediye hizmet alanları önerilmekteydi. Bu süreçte, kıyı şeridinde bina yapımına karşı çıkan Üsküdar Belediyesi, kendi hakkından da feragat etti ve planlarda kıyı şeridinin tamamı, halka açık yeşil alan olarak kaldı.

5 milyar dolarlık yatırımın planlandığı projede ekonomik kayba uğradığını belirten TCDD, Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda, arsaları üzerindeki belediye hizmet alanı ve sosyal tesis imarının değiştirilmesini istedi.

port

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal Belediye

Dernekler Kartal Belediye Başkanını Ziyaret Etti

Kartal’da faaliyet gösteren hemşehri dernekleri, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i ziyaret ederek Belediye Başkanlığı görevinde başarılar diledi. Başkan ...