Moda Bostan’a imza akını…

“Moda’nın tek yeşil alanı Bostan betonlaşamaz, otopark olamaz” diyen semt sakinleri, direnişlerinin ikinci gününe girdi. Gencinden yaşlısına Modalılar, imza kampanyasına destek için Muhtarlık Hizmet Binası yanında açılan standın yolunu tuttu.

Kadıköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün otopark yapımı sürecine onay veren yazısına, İBB’ye ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Bostan arsasını kiralayan kuruluşa tepki gösteren Modalıların nöbetine destek büyüyor. Gece saatlerinde forum için yüzlerce Kadıköylünün bir araya geldiği Bostan’da birçok gönüllü çadırlarda sabahladı. Bostan çevresi, mahalle sakinleri ve gönüllüler tarafından ağaçlandırılmaya başlandı.

KISA SÜREDE 1.000 İMZA…

İlk 48 saat içerisinde kampanyaya destek veren Kadıköylülerin sayısı 1.000’e ulaştı. Resmi makamlar ile süreci hızlandırmak için 5.000 imzaya ulaşılması gerektiği belirtildi.

AYKURT NUHOĞLU, BOSTAN ARSASINI ZİYARET ETTİ…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, semt sakinlerini direniş çadırları yanında ziyaret etti. Modalılar, Kadıköy Belediyesi’nin arsanın dönüşümüne izin veren yazısına itiraz etti. Diğer yandan Moda Mahalle Meclisi üyelerinin, Kadıköy Belediyesi yetkilileri ile görüşmesinde ilginç sonuçlara ulaştıkları öne sürüldü. Kadıköylü Milletvekili Osman Korutürk’ün TBMM Danışmanı M. Ayhan Kara, sosyal medya üzerinden Kadıköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün onay imzasını eleştirdi. Kara, belediye yetkilileri ile görüşmesinde “23 Temmuz’da otopark yapılacağını bilmeden izin verilmiş” yanıtını aldığını öne sürdü.

KİRAZ AĞAÇLARI EKİYORLAR…

Kadıköy Belediyesi tarafından hibe edildiği belirtilen kiraz ağaçları, gönüllüler aracılığıyla Bostan arsasına ekilmeye başlandı. “Seneye kiraz yiyeceğiz, hatta Kiraz Festivali düzenlemek istiyoruz” diyen Moda sakinleri ve sivil toplum örgütü üyeleri, “Ortak Mutfak” adı altında “Yemeğini al gel” sloganı ile açıkhava pikniği düzenlemeye hazırlanıyor.

TARTIŞMA YAŞANDI…

Arsayı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden otopark vb. sosyal donatılar amacıyla kiraladığı öne sürülen kişinin, imza kampanyası standı yanında direnişçiler ile tartıştığı belirtildi. Tartışma sonrası Kadıköy genelinden yüzlerce gönüllünün destek için Moda’ya akın etmesi dikkat çekti.

89 YAŞINDA İMZAYA KOŞTU…

“Bostan’ın yeşil kalmasını istiyorum. Burası bizim tek afet toplanma alanımız” diyen 89 yaşındaki Moda sakini Zerrin Erbuğ, yürümekte zorlanmasına rağmen kızı Nurdan Erbuğ ve mahalle sakinlerinin desteği ile kampanyaya imzasını attı. Kadıköy Life’a konuşan Zerrin Erbuğ; “62 senedir Şair Nefi Sokak’ta yaşadım, Bostan’a komşuyum. Moda yeterince betonlaştı, zaten Bostan da tek yeşil ve afet toplanma alanımız. Alternatifler düşünülsün, ama burayı kaybetmeyelim” diyerek, Moda’nın 150 yıl öncesine dayanan geçmişine şahitlik yaptığının altını çizdi.

2 yorum

  1. Moda’nın tek yeşil alanı Bostan betonlaşamaz, otopark olamaz

  2. Eda Söylemezoğlu

    Bölge Halkının nefes altığı tek yeşil alan imara açılamaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Demokrat Parti

Demokrat Parti Kadıköy’den yeni başkana tebrik

31 Mart yerel seçimleri, beraberinde birçok tartışmayı getirerek gerçekleşti. İstanbul’da seçimin ardından yapılan itirazlar sürerken, Kadıköy başta olmak ...