İBB Meclisi’nde İETT tartışması…

İstanbul trafiğinde İETT masaya yatırıldı. İBB Temmuz Ayı Meclis Oturumu’nda fikir ayrılıklarına neden olan toplu taşıma araçları hakkında Ak Parti Grubu, “İETT başarılıdır. Rakamlar yalan söylemez” derken; CHP Grubu ise “İETT, sayenizde hizmet edemeyecek bir noktaya taşınmıştır” mesajı verdi.

İstanbul’da son yıllarda İETT araçlarının sayısı, şehir potansiyeline oranla artırılmaya başlandı. Ancak çeşitli hatlarda daha çok otobüslerin sefer sıklığı ve saat kuralına uyulmaması sorunu dikkat çekti. Kadıköy’de başta Bağdat Caddesi olmak üzere Cemil Topuzlu Caddesi ve Sahilyolu’nda günün belirli saatlerinde otobüslerin seferlerini yapmaması, trafik akışında sorun olmadığı halde saatlere riayet edilmemesi, duraklarda yolcuların saatlerce beklemesini de beraberinde getirdi.

OTOBÜSLER YETERSİZ, SAATLERE RİAYET EDİLMİYOR…

Kadıköy’de İETT seferlerinin düzenli olarak yapılabildiği güzergâhların başında, Minibüs Yolu olarak bilinen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi geliyor. İBB, vatandaşların zamanını planlaması için birçok durağa “zaman sayacı” kazandırdı. Ancak, belirli güzergâhlarda otobüslerin yetersizliği ve saatlere riayetsizlik, Kadıköylüleri canından bezdirdi.

Otobüs sefer saatlerinde düzensizliğin yaşandığı en önemli güzergâhların başında Bağdat Caddesi geliyor. Planlama eksikliği nedeniyle aynı numaralı otobüslerin ardı ardına sefer yaptığı caddede vatandaşlar, bazen saatlerce duraklarda bekliyor. Yolcular; “Otobüslerin belirli mesafelerde gitmeleri sağlanırsa, biz de boş yere beklemeyiz” şeklinde konuştu. Duraklara kazandırılan “zaman sayacı” ise memnuniyetle karşılandı…

DAKİKALARCA GEÇMEYEN OTOBÜSLER, BİR ANDA DURAKLARA YIĞILIYOR…

Bağdat Caddesi başta olmak üzere Kadıköy genelinde İETT otobüsleri ile sıkıntılar yer yer sürüyor. Bazen 1 saatin üzerinde duraklarda araç bekleyen yolcular, aynı numaralı İETT otobüslerinin ardı ardına dizilmesiyle şaşkınlığa uğruyor. Vatandaşlar, sorunun İETT merkezinin koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını belirtiyor. Yine vatandaşlar, aynı hat üzerinde giden farklı numaralı otobüslerin arasında dakika düzenlemesi yapılarak, duraklarda saatlerce beklemenin önüne geçilebileceğini vurguluyor.

RAKAMLAR MI, İETT’NİN İÇYAPISI MI TARTIŞMASI…

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı 5. Birleşimi yoğun gündemle gerçekleşti. 204 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında 2013 Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Murakıp Raporu hakkında söz alarak, İETT 2013 yılı Kesin Hesap Raporu üzerine bir konuşma yapan CHP Meclis Üyesi Hakkı Sağlam’a AK Parti Grubu’ndan itiraz geldi. Hakkı Sağlam’ın kesin hesap tartışılırken rakamlardan bahsetme yerine İETT’nin içyapısını ortaya koymak istemesi üzerine, Ak Parti Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek kesin rakamlarla yanıt verdi.

PERSONELİN PSİKOLOJİK DURUMU RAHATLATILMALI…

Konuyla ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Hakkı Sağlam; “İETT hizmet edemeyecek bir noktaya taşınmıştır sayenizde, iktidar sayesinde… İETT, İstanbul’da iyi hizmetler sunarken, hiç ihtiyaç yokken Otobüs AŞ diye bir firma kurulup, kaynaklar da buraya taşınarak, bir nevi hizmet edinemeyen bir duruma getirilmiştir. Öte yandan, İstanbul trafiğindeki keşmekeşi göz önünde aldığımızda, personelin psikolojik durumunu rahatlatmak açısından haftalık, aylık ve yıllık dinlenmelerinin sağlanması lazım” şeklinde konuştu.

EBUBEKİR TAŞYÜREK: “İETT BAŞARILIDIR…”

CHP Grubu’nun İETT kesin hesabıyla ilgili işleyiş ağırlıklı açıklamalar yapması üzerine söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, şunları ifade etti:

“Hakkı Bey’in çizdiği bu olumsuz tabloya istinaden, İstanbul’umuzun yüz akı İETT ile ilgili gerçekten bir şeyler söylememiz gerekiyor. Aslında biliyorsunuz rakamlar yalan söylemez, onun için rakamları konuşmamız gerekiyor. Lafla konuyu sağa-sola çekip belki bir şeyler anlatabilirsiniz, ama kesin hesabı ortaya koyduğumuzda rakamların yalan söylemeyeceğini görürsünüz. Arkamda oturan arkadaşlarımız diyor ki; Hakkı Bey’in konuştuklarının İETT 2013 Kesin Hesap Bütçesi ile ne ilgisi var? Burada kesin hesap konuşuyoruz, en azından rakamların konuşulması lazım…

İETT’nin kesin hesap rakamlarına şöyle bir baktığımızda başarı grafiğini görüyoruz. Bir kere plan bütçesi yüzde 90 oranında gerçekleşmiştir. Bu çok önemli bir başarı oranıdır. Diğer taraftan, bir önceki geçmiş dış mali borçları yüzde 30 azaltarak bir başarı elde etmiştir. Yine kendi bütçesi içerisinde çok önemli özellik ifade eden sermaye giderleridir. Bunlar teknik ömrü bir yıl olan ve halk için yapılan giderler, toplam bütçenin yüzde 40’ıdır. Dolayısıyla bu rakamlar, doğruları ve bir başarı grafiğini ortaya koyuyor.

Diğer taraftan her zaman eleştirdikleri faiz oranları, bir önceki yıla oranla yüzde 56 azalarak 40 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu da rakamlarla ortada… Ayrıca İETT’nin finansal tablosu bir bütün olarak ele alındığında sağlıklı bir yapısı olduğu görünmektedir. Kesin hesap görüşmelerinde finansal tabloyu bu şekilde değerlendirdiğimizde, İETT’nin İstanbul’a kendi formasyonu noktasında gerekli katkılarda bulunduğunu, kendi imkanlarıyla ve kendi dinamikleriyle 2012-2013-2014 yılı içerisinde 1.705 tane yeni aracın alınıp, İstanbul halkının hizmetine sunulduğunu somut olarak görüyoruz. Bu başarının arkasındaki, başta İETT Genel Müdürü olmak üzere tüm personelini tebrik ediyorum.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2018 Faaliyet Raporu

Maltepe’de 2018 Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Maltepe Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporu, Maltepe Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Belediye Başkan Ali Kılıç, ...