Maltepe’de Berlin Duvarı Sergisi…

Mustafa Zengin1

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ve İstanbul Alman Konsolosluğu Kültür ve Basın Temsilcisi Dirk Sander, ECE Türkiye tarafından  CarrefourSA Maltepe Park’ta organize edilen “Berlin Duvarı Fotoğraf Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Sergide, İkinci Dünya Savaşı’nın bitimiyle yaşanan Soğuk Savaş döneminde Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarı, birbirinden çarpıcı fotoğraflar ve videolarla ziyaretçilere anlatılıyor. Fotoğraflarla birlikte yer alan yazılar ise, sergiyi görmeye gelenleri kısa bir dünya tarihi turuna çıkarıyor. Ayrıca, duvarın yapıldığı 1961’den yıkıldığı 1989 yılına kadar Doğu Almanya’da yaşanan birçok gelişme, başlıklara ayrılarak okurlara sunuluyor.

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, sergiyi gezerken sık sık fotoğraflara ve yazılara ilişkin yorumlar yaparken; “Bazen şehirleri duvar ile, bazen ise kanal ile bölerler” dedi.

Mustafa Zengin2

Başkan Mustafa Zengin, sergiyi gezdikten sonra Anadolu Yakası’na özel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Öncelikle iki ülkeyi, iki halkı ayıran bir duvarın böyle güzel fotoğraf ve görüntülerle sunulması çok güzel ve aydınlatıcı bir olay. Halkları bölen faşizmin en sonunda geldiği noktayı da göstermiş. Demek ki, halkları birbirinden ayırmayacaksınız, halkı bölmeyeceksiniz. O bölen duvarlara karşı halk iradesinin ne kadar sağlam olduğunu ve bunları yıkabilecek kadar sağlam olduğunu sergi ile anlıyoruz. Halk istedikten sonra herşey olur. İki farklı ideoloji birbirine karışabilir ve ortak yaşamı paylaşırlar. Önemli olan aradaki duvarların yıkılmasıdır. Biliyoruz ki, duvarları yapan zihniyet gene faşizmdir ve bu duvarları yıkan da halktır. Halkın gücüne her zaman inanmak gerekir.”

Sergi1

Sergi2

Sergi3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı’nda temizlik seferberliği

Aydos Ormanı için temizlik seferberliği başlatıldı. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile Kartal Cem Evi işbirliği ile 27 Temmuz ...