Maltepe’nin sembolüne yakışmayan görüntüler…

1

Maltepe’nin sembolü olan ve Maltepe Belediyesi’nin logosuna da ilham veren “Bakireler Tapınağı”, vatandaşların sorumsuz davranışları yüzünden duvar yazıları ile bezenmiş durumda… 

Yapının duvarlarına her konu ile ilgili yazılar yazılmış. Sevgilisinin adını yazan mı ararsınız, tuttuğu takımın adını yazan mı? O kadar ileri gidenler olmuş ki, karikatürler dahi çizilmiş. Yapının sütunlarına yazılan siyasi yazılar da, azımsanmayacak oranda. 

Bakireler Tapınağı, Maltepe için çok önemli. Öyle ki, Maltepe’nin en önemli kültür merkezi olan Türkan Saylan Kültür Merkezi bile, bu yapıdan ilham alınarak yapıldı. Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, tapınağın bakımlarını her sene düzenli yapsa da, asıl sorumluluk vatandaşlara düşüyor. Duyarlı Maltepelileri, ilçenin simgesi olmuş bu yapıya zarar veren herkesi uyarmaya davet ediyoruz. 

Süreyya Paşa yaptırmıştı… 

Bakireler Tapınağı, Osmanlı Hava Kuvvetleri’nin kurucusu olan ve tam bir Maltepe aşığı olan Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılan Süreyya Plajı’nın ve Maltepe’nin sembolü olması için yaptırılmıştı. Tapınak ilk yapıldığında, kıyıdan 50 metre uzaklıkta, denizin ortasındaydı.

3

2

2 yorum

 1. maltepe belediyesi amblemine esin kaynağı olan bu mekan süreyya paşa
  dan izl dir. Acıdır şu an sağlık bakanlığının tasarrufunda olan paşanın hasta
  ne amaçlı 1800 dönum arazi bağışı na karşın ricası hastane bahçesin deki
  kabri ve civarı daha vahim durumdadır. resmini yayınladığınız ilçe için önemli
  bu mekan belediye bşk nın başkanı olduğu süreyya paşa vakfının mülk sahibi
  olduğu 25 yıllığına aylık 1kg altına bir iş adamına kiralanan denize 300 m
  cepheli 12 dönüm süreyya plajı arazisinin önündedir. kiracı iş adamı ecnnebi
  olsa idi kira topladığı müesseselerin müşterisini artırmak için bu değere bakar dı

 2. Şerife Öndeşgil

  AKP li belediye döneminden beri sürekli gündeme getirdiğim ancak hala hiçbir bakımın yapılmadığı Bakireler tapınağını hergün acı dolu gözlerle seyretmekteyim.Vakfın yaptığı işlere birde değerlerimize ve geçmişimize sahip çıkmak eklenirse sevinirim.Sanırım Süreyya Paşa bunu çok ama çok fazla hakediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediyes'nin Stratejik Planlı Belli Oldu

Maltepe Belediyesi’nin Stratejik Planı belli oldu

Maltepe Belediyesi’nin 2020-2024 stratejik planının hazırlanması için, katkıda bulunmak isteyen tüm paydaşlarla birlikte yürüttüğü atölye çalışmaları sonucunda belirlenen ...