Küllerinden doğan bir takım; Fenerbahçe…

1

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi ile bu hafta sonunda ligin sıralaması iyice belli olacak. Galatasaray’ın harcamış olduğu transfer bütçesi, almış olduğu oyuncular ve harcamış oldukları mesai ile ilk 3 sırada yer alacağı zaten belliydi. Ancak bu sene hiç tartışmasız gündemden düşmeyen, düşürülmeyen ender takımlardan Fenerbahçe’nin performansı pek çok futbolseveri şaşırttı.

Tabii bunda hiç tartışmasız Fenerbahçe taraftarının takımı ile bütünleşmesi ve onu bu zorlu dönemde hiç yalnız bırakmaması kilit rol oynadı. Bu birliktelik gerçekten her türlü takdire de şayan… “Niang’ın gidişi ile Fenerbahçe forveti yara alır” dediler, almadı. “Lugano’nun yokluğunda defans hattı zorlanır” dediler, eksikliği hissedildi ama o da unutuldu. Bilica’nın takım için yaratmış olduğu şanssız durumlar bile gündemden düştü. Andre Santos ve Emenike’nin gidişleri bile mazide kaldı.

Fenerbahçe, her dönem kendi kahramanlarını yaratmayı öğrendi. Bir dönem Stoch’un yükselen form grafiğinin peşinde takım olarak toplandılar. Şimdi de Baroni ve Moussa Sow’un yaratıcılığı ile sonuca ulaşacak futbol olgunluğunu gösteriyorlar. Hiç kuşkusuz, bu çıkışın ve güzel futbolun yaratıcıları, istikrar sürerken alınan Samsunspor mağlubiyeti gibi maçlara çok da fazla takılmadan, her maç sahaya farklı bir oyun anlayışı ile çıkmalı.

Zaten bu takım iç saha maçlarında neredeyse hiç kaybetmiyor. Deplasmanlarda ise zaman zaman zorlandığı gerçeğini de görmek gerek. Son Trabzonspor maçı, Avni Aker’de oynanan ve berabere biten maç gibi pek çok benzer kareye sahne oldu. Ancak bu defe Fenerbahçe hem savunmada daha dikkatli, hem de cılız Trabzonspor ortasahasını daha fazla kontrol eder nitelikte futbol oynadı. Yine Alex’in üzerine oynadı Mehmet Topuz…  Caner ve Gökhan Gönül hücuma çıkışlarda çoğu kez forvet adamlarının arkasında sürpriz gol vuruşları aradı. Burada kendilerine bir serbestlik tanındığı aşikar…

Yenilen ikinci Fenerbahçe golünde Colman’a yapılan üç kişilik prese ve sonrasında Trabzonspor defansının nasıl hazırlıksız yakalandığına bakın. Bu gol, maçın özeti idi aslında. Fenerbahçe bu maçı daha çok istedi, daha çok koştu ve kadro olarak kalitesinin karşılığını aldı.

Fenerbahçe, her açıdan Trabzonspor’u sürklase etti. Galatasaray karşısında da şansları hiç olmadığı kadar fazla. Çünkü bu zor dönemecin kendine güven açısından en rahat maçlarından birini oynayacaklar.

http://zoomlabakalim.blogspot.com/

https://twitter.com/#!/oguzakdeniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

betul-ceylan

10 adımda metabolizmanızı hızlandırın

Aslında sağlıklı beslenme ve metabolizmayı hızlandırmak tahmin ettiğinizden kolay desem 🙂 Bazal metabolizma hızı bir insanın fiziksel aktivite ...