Kızıltoprak Tren İstasyonu yeni haline hazırlanıyor…

TCDD’nin hızlı tren çalışmaları nedeniyle uzun süredir yeni rayların döşenmesi devam ederken, bir yandan da Kadıköy’deki bazı tren istasyonlarının yerleri değiştiriliyor. Yıllardan beri hizmet veren tarihi istasyon binalarından bazıları kaderine terk edilirken, bazıları için de yeni düzenlemeler yapılıyor.

Tarihi Haydarpaşa Garı’nın belirsizliği sürerken, buranın yaşatılması için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’nun da sessizliğe bürünmesinden sonra bazı mekânlar, Kızıltoprak Tren İstasyonu’na taşınıyor. Özellikle Kızıltoprak Öğretmenevi’nin kapatılmasının ardından mekânın müdavimleri, TCDD Lokali’nin yeni misafirleri oldular. İstasyonun bitişiğindeki boş arazinin lokanta ve kafe olarak hizmete hazırlandığının duyulması ise, semt sakinleri için yeni bir mekânın müjdesi oldu.

“Ben bu istasyonun pencereleriyle, demirleriyle, özetle mimarisiyle adeta konuşuyorum Nusret Karaca’’ diyen Kadıköylü ünlü ressam Zerrin Kehnemuyi de, Kızıltoprak Tren İstasyonu’nun karakalem çizimini eserleri arasına kattı.

Hakkında Nusret Karaca

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...