Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan Müzeyyen Senar için dönecek. 8-9 Eylül tarihlerinde Moda’da bulunan Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde gerçekleşecek Kadıköy Plak Günleri’nde, Müzeyyen Senar’ın hafızalardan silinmeyen eserlerinin yanı sıra 1967 yılında satın aldığı Anadol marka aracı ve kendi adına kayıtlı ruhsatı da yer alacak.

POP’TAN REGGAE’YE, CAZ’DAN INDIE’YE… 

Kadıköy Plak Günleri’nin 2016 yılında düzenlenen ilk etkinliğinde Zeki Müren ve Neşet Ertaş, 2017 yılında düzenlenen ikinci etkinliğinde ise Fikret Kızılok anılmıştı. Plak Günleri, bu yıl 2015 yılında hayatını kaybeden Müzeyyen Senar’ın 100. yaşını kutlayacak. Geçtiğimiz iki yılda da büyük ilgi toplayan Kadıköy Plak Günleri’ni yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl da ziyaretçi akınına uğraması beklenen etkinlikte taş plaklar; pop, reggae, caz, indie, alternative, punk, rock ve elektronik gibi müzik türleri için düzenlenecek oturumlarda dönecek.

Kadıköy Plak Günleri

POLONYALI KADIN KURATÖRDEN KADIN TAŞ PLAKLARI SEÇKİSİ…

İstanbul’da çok sayıda plakseveri bir araya getirecek etkinlikte, plak toplayan isimlerden biri de Polonyalı kuratör ve koleksiyoner Kornelia Binicewicz. 1960’lar, 1970’ler ve 1980’lerden kadın sanatçıların plaklarını biriktiren ve müzik üzerine araştırmalar yapan Binicewicz, zengin bir kadın sanatçı plağı arşivine sahip. Kadın sanatçıların plaklarını toplayan Binicewicz, arşivini bir müzik şöleni ile plakseverlerle paylaşacak. Kornelia Binicewicz’in performansı, etkinliğin ikinci günü saat 18.30’da başlayacak. 

PLAKLAR İMZALANACAK…

Her müzik türünün yer alacağı ve plakların satılacağı etkinlikte, önemli isimler plaklarını imzalayacak. Müzisyen, besteci ve aranjör Mustafa Özkent, Cumartesi günü saat 16:00’da Kadıköy Plak Günleri’nde lansmanını yapacağı yeni albümüyle, Moğollar grubundan müzisyen Taner Öngör ve usta müzisyen Zafer Dilek ise Pazar günü saat 16:00’da plaklarını imzalayacak.

BABA ZULA KONSERİYLE SON BULACAK…

Ayrıca radyocu Gülşah Güray moderatörlüğünde Kanat Atkaya ve Çağlan Tekil, “Radyocular Plakları Anlatıyor” söyleşisinde plak dünyasına dair bilgilerini paylaşacak. Kadıköy Plak Günleri, her iki gününde de konserle sonlanacak. 8 Eylül Cumartesi günü saat 20:00’de Gözyaşı Çetesi, 9 Eylül Pazar günü ise Baba Zula konser verecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu Kadıköylülerle Buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediyesi’ni ziyaret etti. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nı tebrik eden ...