İstanbul’da “pati” seferberliği

Son yıllarda kardaki pati izi şifresini sadece parolayı bilenler; açları, üşüyenleri, sokaktakileri dert edinenler değil, belediyeler de çözmeye başlayınca sokak hayvanları, yüreklerde kentin nüfusuna eklenmeye başlandı.

Üzerindeki pati izleriyle kar, kardan adam ve kedi evleri, yedi tepeli kentin manzara kareleri sıralamasında yerini sağlama alırken; İstanbul’da etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle yaşam şartları zorlaşan kediler için harekete geçen belediyeler, kurdukları kedi evleriyle onlara sıcak bir yuva imkanı sağlıyor. Pamuk şeker gibi incitmeden, sertleştirmeden top yaptıkları karı şefkatle çocuklarına atan aile üyelerinin, fotoğraf arşivine karlı manzaralar ekleme telaşındaki genç çiftlerin, pencereden torunlarının beyazlar içindeki neşesini huzurla izleyen anneannelerin, babaannelerin, yaptığı işe mola verip kar topu oynayan, kardan adam yapan yetişkinlerin iyi insan olma yarışına artık belediyeler de ortak.

KENT BELLEĞİNDE HAFIZALARA KAZINAN MANZARALAR…

Özellikle bu yıl kalem gibi, renkli, muntazam, kusursuz kedi evlerinin yanında duran karton kutularla, plastik leğenlerle, yaraya derman olmaya çalışan üşümüş ellerden çıkmış barınaklarla; hazır mamaların, pahalı konserve yiyeceklerin bulunduğu parlak kapların hemen yanı başında, belki de çocukları için yaptığı mütevazı yemekten pay ayıran bir annenin gazete parçası üzerine ayırdığı mamanın kristalize olduğu an, kardan adamların şahitliğinde kentin belleğinde yerini aldı.

HER MAHALLEYE KEDİ EVİ…

İstanbul ve yurdun birçok noktasında etkisini gösteren ağır kış koşulları, en çok sokak hayvanlarını etkiliyor. Kötü hava şartlarında yer bulamayan sokak kedileri için hayvan severler kendi imkanları ölçüsünde karton, sunta ya da eski, kullanılmayan eşyalardan yaptıkları sığınma alanlarıyla seferber olurken, belediyeler de harekete geçerek kedilerin barınma ve beslenme ihtiyaçlarını hazırladıkları projeler ile gidermeye çalışıyor. Mahallelerin belirli noktaları ile parklarda kurdukları kedi evleri sayesinde kedilerin sıcak bir ortamda kalmalarına yardımcı olan belediyeler, vatandaşların yaptıkları kedi evlerine de mama takviyesi yaparak destek veriyor. Büyükçekmece Belediyesi, “Her mahalleye kedi evi” sloganıyla kedilerin yoğun olarak yaşadığı belirlenen alanlarda kedi evleri yerleştirdi.

ENGELLİLER TARAFINDAN ÜRETİLİYOR…

Bağcılar Belediyesi de kış şartlarında yiyecek bulamayan sokak hayvanlarının beslenmeleri için, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerleri tarafından yapılan ahşap kedi evlerini ilçenin değişik yerlerine yerleştirildi. Esenler Belediyesi, ilçe genelindeki tüm parklara mavi renkte kedi evleri yerleştirdi. Kedi evlerinde de beslenme ve temiz su kapları koyan belediye ekiplerinin yanı sıra vatandaşlar da zaman zaman bu beslenme kaplarına yiyecek bırakıyor.

KADIKÖY’DE ÇOCUKLARDAN ANLAMLI PROJE…

Kadıköy Belediyesi ise sokak kedilerinin özellikle kış aylarında barınmasını sağlamak için yaptığı kedi evlerini, ilçedeki parklara ve muhtarlıklara yerleştirerek mama ve su kapları koydu. Belediye ayrıca her yıl düzenlediği Sokak Kedisi Şenliği’nde kedi evleri yaparak, bunların hayvanseverler tarafından uygun yerlere yerleştirilmesini sağlıyor. Kadıköy Belediyesi İsmail Hakkı Tonguç Çocuk Yuvası’nda eğitim alan çocuklar da sokak hayvanları için kolları sıvayarak, plastik ve karton materyalleri değerlendirerek sevimli evler yaptı. Çocukların projesi ve el emeği olan hayvan yuvaları, yine çocuklar tarafından parklara yerleştirildi.

ŞİŞLİ’DE 1.800 KEDİ EVİ DAĞITILDI…

Şişli Belediyesi de sokaklarda yaşayan hayvanların barınma sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için, kediler için kedi evleri ve köpek kulübeleri alarak sokaklara yerleştirdi. Aşırı kar yağışında vatandaşlar tarafından bakılan sokak kedilerine polipropilen malzemeden, taşıması ve kurması kolay, tabanı stroforlu demonte kedi evleri yaptırılarak dağıtıldı. Belediye, geçen yıl boyunca toplam bin 800 adet kedi evi dağıttı.

pati

ZEYTİNBURNU’NDA AKILLI İSTASYON KURULDU…

Zeytinburnu’nda sokak hayvanları, yemek ve su ihtiyacını belediyenin önündeki akıllı mama istasyonlarından karşılıyor. İçine atılan boş plastik şişe, pil veya metal içecek kutularıyla çalışan akıllı istasyon, her atık karşılığında haznesinde depoladığı su ve mamayı önündeki boş kaba döküyor. Kaplara dökülen mamayı sokak hayvanları afiyetle yerken, belediye de ilçedeki atıkları geri dönüşüme kazandırıyor.

Son yıllarda kardaki pati izi şifresini sadece parolayı bilenler; açları, üşüyenleri, sokaktakileri dert edinenler değil, belediyeler de çözmeye başlayınca sokak hayvanları, yüreklerde kentin nüfusuna eklenmeye başlandı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal Belediye

Dernekler Kartal Belediye Başkanını Ziyaret Etti

Kartal’da faaliyet gösteren hemşehri dernekleri, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i ziyaret ederek Belediye Başkanlığı görevinde başarılar diledi. Başkan ...