Irmak Okulları’nın ruhu, Türkiye’yi yüceltir!..

Cennet vatanımız üzerinde kötü emeller besleyenlerin hayallerini kabusa çevirecek tokat gibi adım, Kadıköy’de Özel Irmak Okulları’ndan geldi.

Türkiye genelinde birçok Çanakkale Zaferi’ni anma programı düzenlendi; ancak Özel Irmak Okulları öyle ayrıntılara imza attı ki, tüyler diken diken oldu. Okulun öğrencileri, öğretmenleri ve personeli bir araya geldi, kendi “Çanakkale” tiyatro oyununu sahneledi. İki ay boyunca gece gündüz demeden çalışan oyuncular profesyonel kadrolara taş çıkarırken, öğrenciler harçlıklarından arttırdığı paraları birleştirdi; şehit askerlerin çocuklarının da eğitim imkanlarından yararlanabilmesi için Mehmetçik Vakfı’na 10 bin TL’nin üzerinde bağış yaptı. Anons ile birlikte gözyaşları sel oldu.

GÖZLERİNİ KIRPMADAN İZLEDİLER…

TSK Mehmetçik Vakfı İstanbul Anadolu Yakası Temsilcisi Emekli Albay Mehmet Keskin, TSK Mehmetçik Vakfı Bağış İşleri Uzmanı Tarkan İşel ile Kadıköy Belediye Başkanı Yardımcısı Mustafa Çetinkaya’nın konuk olduğu gecede Özel Irmak Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Arıoğlu ve eşi Ersin Arıoğlu, aile üyeleri, Başkan Vekili Erdem Bektaş, Köksal Ünal başta olmak üzere Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurum Koordinatörü Nazan Fettahoğlu, Ortaokul-Lise Müdürü Metin Yoleri ile birlikte öğrenci velileri unutulmaz anlar yaşadı.

IRMAK OKULLARI RUHU, TÜRKİYE’Yİ KURTARIR!..

Türkiye bilinci, vatan-millet sevgisi ile büyüyen Özel Irmak Okulları öğrencileri, sahnede rol aldıkları öğretmenleri ve kurum personelleri ile birlikte dev bir profesyonel kadroya taş çıkardı. Okulun Tiyatro Yönetmeni Zeynep Erdemsel tarafından hazırlanan ve derlenen Çanakkale Savaşı temalı oyunda; Müzik Öğretmeni ve Müzikal Dans Oyuncusu Evren Prazalı (Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk), Dans Öğretmeni Yusuf Cihan Süslü (Anlatıcı), Muhasebe Müdürü Gülşen Sen (Nene Hatun), Bilgisayar Teknisyeni Fatih Kaya (Enver Paşa), İngilizce Öğretmeni Andrew Mcdaniel (Mösyö Bouillion), İngilizce Öğretmeni Gamze Kale (Kara Fatma), Işıl Öztekin (Kurtuluş Savaşı döneminin en büyük yazarlarından ve kadın hakları savucularından biri olan Nezihe Muhittin), Müdür Yardımcısı İnci Umay (Nuriye Envan), Sınıf Öğretmeni Ali Kılıç (Kadınlara karşı çıkanyazar Hasan Fehmi Bey) rollerindeydi. Yine Bilgisayar Teknisyeni Fatih Kaya’nın oyunda kullanılan dijital görseller ve efektlere yönelik hazırlıkları göz doldururken, Okul Görevlisi Muammer Kıvrak da dekor tasarımları ile tam not aldı. En az 17 öğrencinin aktif rol aldığı oyunda, Kadıköy Life Dergisi araştırmalarına yansıyan ayrıntılar dikkat çekti.

EFE RENDA’YI KOLTUK DEĞNEKLERİ ENGELLEYEMEDİ…

Sahneye çıkan öğrenciler arasında koltuk değnekleri ile dikkat çeken Efe Renda’ya yönelik ayrıntılar, finalde Kadıköy Life Dergisi’nin sorusu ile ortaya çıktı. Tiyatro oyunu hazırlıklarının devam ettiği dönemde okul dışında arkadaşları ile birlikteyken kaza geçiren Özel Irmak Okulları öğrencisi Efe Renda’nın sanat aşkını, ağrısı ve koltuk değnekleri engelleyemedi. Efe, oyunun finaline kadar kullanamadığı ayağı ile birlikte rol aldı. İzleyiciler Efe’nin rol gereği ayağının sarılı olduğunu sansa da gerçek çok başkaydı. Okulun Tiyatro Yönetmeni Zeynep Erdemsel; “Efe sanat ruhlu bir çocuk. Bir ayağı tamamen sarılı, ama yine de sahneden inmek istemedi, oyunu başarıyla tamamladı. Gelecekte çok başarılı bir sanatçı olacağını şimdiden çok net görüyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN BÜYÜK FEDAKÂRLIK…

Yoğun ders dönemlerine rağmen örnek Çanakkale etkinliği için istekli olan Özel Irmak Okulları öğrencileri, velileri ve okul yönetimi ile birlikte topladıkları 10 bin TL üzerindeki yardımı Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Beraberinde iki aylık sahne hazırlık sürecinde bazen gecenin geç saatlerine kadar provalara kalan, gün içerisinde de arkadaşları ile gezebilecekleri zaman dilimini Çanakkale şehitlerinin acılarını anlatabilmek için ayıran başarılı öğrenciler, performansları ile göz doldurdu. TSK Mehmetçik Vakfı İstanbul Anadolu Yakası Temsilcisi Emekli Albay Mehmet Keskin; “Gösteri başlamadan önce oyuncuların öğrenciler, okul personeli ve öğretmenler olduğunu söylemeselerdi, kesinlikle çok profesyonel bir ekibin sahne aldığını gönül rahatlılığıyla söyleyebilirdim” dedi.

FİNALDE UNUTULMAZ BİR ÖZÇEKİM…

Gösterinin finalinde TSK Mehmetçik VAKFI İstanbul Anadolu Yakası Temsilciliği tarafından, Özel Irmak Okulları’nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Arıoğlu’na teşekkür plaketi sunuldu. Medyanın ilgi gösterdiği gecede hafızalarda oyunun adı, dillerde de her katılımcıya ikram edilen Çanakkale Savaşı’nda şehit askerlerimizin yemeklerinin tadı kaldı. Kadıköy Life Dergisi özçekimi (selfie), günün en özel hatırası olarak yerini aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Adalar Kültür Derneği Film Gösterimleri

Adalar Kültür Derneği’nde söyleşili Türk filmleri gösterimleri

Adalar Kültür Derneği’nin bahçesinde yıllardır devam eden film gösterimlerinin Türk filmi seçkisi ilk kez bu yıl 13 Ağustos’ta ...