Emekli öğretmenler Kozyatağı Kültür Merkezi’nde toplandı…

2

Kozyatağı Kültür Merkezi, Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümü olan 17 Nisan’da, Tokat ve Gümüşhane Öğretmen Okulları’ndan mezun olan ve burada öğretmenlik yapmış emekli öğretmenleri ağırladı.

Tokat ve Gümüşhane’de öğrenim gören ve öğretmen olarak görev yapan öğretmenler, uzun yıllar sonra karşılaşmanın verdiği heyecan ile hasret giderdiler ve geçmişin anılarını tazelediler.

Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantı, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Ozan’ın açılış konuşması ile başladı. Emekli öğretmen Cevat Onursal’ın moderatörlüğünü üstlendiği toplantı; emekli öğretmenler Öner Yağcı, Nazmi Arıkan, Fatma Yazgan, Bekir Cebeci, Bedri Çankaya ve Rafet Çağlar’ın konuşmaları ile devam etti.

3

“Carinhoso Flüt Dörtlüsü” renk kattı…

Toplantı ortasında konuklara bir de müzik dinletisi sunuldu. Gülçe Küçükaslan, Evrim Öztürk, Çağla Canın ve Deniz Ünel’den oluşan “Carinhoso Flüt Dörtlüsü”, emekli öğretmenlere keyifli bir flüt dinletisi sundu.

Toplantıya ilişkin diğer bir ilginç nokta ise, emekli öğretmen Bekir Cebeci’nin toplantıya yaklaşık 3.000 km uzaktan, Hollanda’dan bir mektup göndererek katılması oldu.

Hayli duygulu anların yaşandığı ve birçok anının konuklarla paylaşıldığı toplantı, daha sık biraraya gelme ve katılımın artırılması istekleri ile sona erdi.

1

4

4 yorum

 1. Ali Rıza Çatal

  Sevgili Hüseyin Ozan,
  Sevgili Cevat Onursal,

  Organizasyonunuz çok çok güzeldi. Yüreği aynı duygularla çarpan onca kıymetli insanı bir araya getirdiniz. Saçları ağarmış, yüzündeki çizgiler derinlişmiş olsa da, yüreklerinin ilk günkü gibi sımsıcak, ilk günkü kadar heyecan yüklü olduğunu görmek beni derinden etkiledi. Hele öğretmenlerimiz… O eli öpülesi öğretmenlerimiz…

  Rafet Çağlar, öğretmen okulunun o derme çatma binasındaki hayat derselerinden birini tekrarladı. Mehmet Eroğlu, çınar gibi duruşuyla öğrencilerine güven duymanın kanıtlanmış haklı gururunu ifade etti. Necla Hanım, hem çok iyi bir öğretmen, hem de gizli abla rolünü açığa vurdu. Mustafa Nihat Tapan, öğretmen olmanın dayanılmaz mutluluğuna kendini neden kaptırdığını örnekledi. Nafiz Bey, ne kadar naif bir insan olduğunu gösterdi. Sonradan kendisini tanıma şansını bulduğum Bedri Çankaya, çok iyi tahlil ettiği eğitim-öğretim ve siyasal yaşam döngüsünü bir derse sığdırmadaki maharetini ortaya koydu. Sonradan söz alan Metin Bey ve diğer sevgili arkadaşlarımız, çok önemli işlere imza atmalarına rağmen, öğretmenleri karşısında, öğrencilik yıllarındaki saygıdan zerrece kaybetmemiş olarak duygullarını ifade ettiler.

  Beni en çok duygulandıran da, sevgili arkadaşımız Bekir Cebeci’nin binlerce kilometre uzaktan gönderdiği mektup oldu. Can insan Bekir Cebeci, insana hizmet sevdasını, dostluğu, arkadaşlığı, vefayı ne güzel anlatmışsın. Ondan da önemlisi, nekadar güzel yaşamıssın. Biliyorum iyi yürek, ölünceye kadar hep aynı coşkuyla çarpar. Başarıların daim olsun.

  Toplantıya geç kaldığımdan, önceden konuşan örnek eğitimci, örnek insan Nazmi Arıkan’ın o güne ilişkin duygularını bizzat dinleme fırsatını kaçırdım. Toplantıdan sonra görüşmek istediğimde de oradan ayrılmıştı. Aynı şekilde Fatma Hanım’ın da konuşmasını kaçırmış oldum.

  Müzisyen çocuklarımız, o anlamlı ezgileriyle gönül telimizi titrettiler.
  Toplantı dolu dolu geçti.

  Sevgili Ozan, Sevgili Onursal, sizler de mükemmel birer iletişim uzmanı olduğunuzu bir kez daha kanıtladınız.

  Hepinizin, herkesin yüreğine sağlık…

  Sevgi ve saygılarımla…

  Ali Rıza Çatal
  1966 Gümüşhane Öğretmen Okulu Mezunu

 2. Remzi Karakullukcu

  Ben de Gümüşhane Öğretmen . Okulu 1963 mezunlarındanım. Arkadaşlarla buluşup görüşmeyi çok isterim. Böyle bir toplantıya davet e4dilirsem çok sevinirim. Hoşçakalın.

 3. Ali Rıza Çatal

  Remzi Bey,

  Sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız. Organizasyonlarımızı Hüseyin Ozan adlı arkadaşımız yapmaktadır. Kendisi Kadıköy Belediyesi Meclis üyesidir. Telefonu: 0537 375 74 02

  Benim telefonum: 0532 373 42 00

  Sevgilerle…

  Ali Rıza ÇATAL

 4. 5 yil ilk ögretmenligimi yaptigim okulun toplantilarina katilmayi cok isterim.Haber verirseniz gelmege calisirim.Selamlarimla…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu Kadıköylülerle Buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediyesi’ni ziyaret etti. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nı tebrik eden ...