pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. “Yeni Bir Hayat Senin Elinde” sloganıyla başlatılan projeyle, doğada 1000 yıl boyunca yok olmayan plastik atıkları geri dönüşüme kazandırmak amacıyla, Ataşehir’de uygun parklara ve noktalara 25 adet pet şişe kumbarası yerleştirildi.

Her geçen gün dünya nüfusu artarken, bununla beraber yaşam standartları da değişiyor. Bu değişim, üretilen atıkların türü ve miktarına da yansıyor. Yapılan çalışmalar çevrenin kirliliğinin arttığını, sınırlı olan doğal kaynakların azaldığını, buna paralel olarak da çevre ve insan sağlığının olumsuz yönde etkilendiğini gösteriyor. Bu zararları azaltmada ve sorunu ekonomik bir faydaya dönüştürmede, atığın kaynakta yönetimi zorunlu hale geliyor.

PLASTİK KİRLİLİĞİYLE MÜCADELE ET…

Özellikle plastik kirliliği, çevre için en büyük tehditlerden biri. Birleşmiş Milletler’e göre, dünyada her yıl neredeyse 5 milyar adet plastik poşet kullanılıyor. Her yıl 13 milyon ton plastik, okyanuslara bırakılıyor. Dünya, adeta her dakika plastikle doldurulan bir çöp kamyonuna dönüşüyor. Bu konuya daha fazla dikkat çekmek amacıyla bu yılki Dünya Çevre Günü, “Plastik Kirliliğiyle Mücadele Et” temasıyla kutlanmıştı.

pet şişe

ZARARLAR EN AZA İNECEK…

Ataşehir Belediyesi, doğayı tehdit eden ve giderek artan plastik atıkların kaynağında ayrı toplanmasına büyük özen gösteriyor. Hem doğal kaynakların korunması hem de ekonomiye destek vermek amacıyla “Ataşehir ayrı ayrı topluyor, geleceğini kazanıyor” sloganıyla başlatılan geri dönüşüm çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında yerleştirilen yeni pet şişe kumbaraları, plastiklerin toplanmasını artıracak ve zararlarını daha aza indirecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik-Yalova

Pendik-Yalova Hattında Dev Ramazan Fırsatı

İDO, 1 Mayıs- 30 Mayıs 2019 tarihlerinde geçerli olmak üzere Pendik- Yalova Hattı’nda misafirlerinin yüzünü güldürecek Dev Ramazan ...