Bölgesel yağlara ses dalgaları…

Ses dalgaları ile çalışan ve kulakların işitemediği seviyedeki ses teknolojisi; etkin, güvenli, kendine has olarak olarak çalışılan protokolleri ile estetik tıpta bölgesel yağ fazlalıklarında mükemmel sonuçlar doğuran bir müttefiktir.

YAĞLARIN ÇÖZÜLMESİNDE SES DALGALARI…

Ses dalgalarının özellikle yağ dokusunda oluşturduğu mekanik vibrasyonlar ve vibrasyona bağlı termal etkiler, yıllardır iç organlarımızın görüntülenmesinde, fizyoterapide, kemik ve eklem hastalıklarının tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. Ses dalgaları, diğer adıyla ultrasonun vücudumuzdaki etkileri termal (bölgesel ısınma), yağ hücrelerinde parçalanma ve mikro mekanik etkiler (ses vibrasyonuna bağlı yavaşlamış dolaşım artışı ve ısınma ile bölgesel metabolizmanın artışı) olarak ifade edilmektedir. Etkilerin gücü, kullanılan teknolojinin güç etkisine ve güvenli kullanımına bağlı olarak değişebilmektedir.

DİKKATLİ KULLANIM…

Ses dalgaları, moleküllerin hareket enerjisini artırarak, dokularda hareketlenmeye neden olur. Dokuya uygulanan güç etkisine bağlı olarak ortaya çıkan hareketlenme, dolayısıyla enerji potansiyeli değişmesiyle parçalanan yağlardan dolayı açığa çıkan enerji, dokuda ısıya dönüştürülür. Dokulardaki ısı artışı 37 °C değerini aşarsa, yağ dokuda ve proteinlerde hasar ile hücresel fonksiyonların kaybı gündeme gelir. O nedenle dokuların doğru ve güvenli bir uygulama metodu ile buluşturulmasıyla etkin bir tedavi desteği sağlamak mümkündür.

SES DALGALARI DOKUDA NE YAPIYOR…

Dokulara ses dalgalarının uygulanması işleminde, doku üzerinde düşük frekanslı titreşim oluşturma yeteneğine sahip ses dalgalarının emilimi ve ses dalgalarının yayılımına bağlı olarak dokuda yağ hücrelerinin duvarları kırılır. Ses dalgaları doku ile etkileştiğinde termal, mekanik, boşluk oluşturucu etkileri yağı kırar ve yağ hücrelerinde depolanan trigliseridler serbest bırakılır. Onlar da lenfatik ve venöz sistemle toparlanarak, sistemik dolaşıma verilir. Bu yağların birçoğu böbreklerden atılır, bir kısmı da karaciğere ulaşır ve orada bertaraf edilir.

NASIL UYGULANIYOR…

Ses dalgaları metodu karın, kollar, popo, kalça ve yan uyluk bölgelerinde uygulanabilir. Tedavi ağrısızdır ve dokularda hasarsızdır. Yine de ilk uygulama sonrasında oluşabilen orta dereceli bölgesel şişlikler, yağ kütlesinde hızlı azalmayı engelleyebilir; ama şişlik çekildiğinde yağ dokudaki azalma belirginleşir. Ses dalgalarının tedavisi, doğrudan uygulama alanlarında başarılıdır; fakat geriye kalan yağ hücrelerinin hacminde artış olursa zaman içinde tekrarlanabilir. Bu metotta, tedavi edilecek yağlanma alanının sınırları bir kalemle çizilir ve bu bölge ultrason jeli ile kaplanır. Ses dalgalarının uygulaması, alan başına maksimum 15–20 dakika uygulanan bir tedavi elliği yardımıyla yapılır. Tedavide seanslar haftada 1–2 seanstır. Karaciğerdeki toksinlerin azaltılmasını sağlayabilmek için tedaviye girmeden önce 1,5/2 litre su içilmesi ve fiziksel aktivite desteği her zaman tavsiye edilmektedir.

ÜÇ AYLIK HAMİLEYİM VE BACAK YAĞLARIM İÇİN UYGULATTIRABİLİR MİYİM?

Sınırlı bile olsa ses dalgaları ile tedavinin uygulanmayacağı durumları mevcuttur ve önemle dikkate alınmalıdır. Hamilelik, karaciğer rahatsızlığı, böbrek hastalıkları, kan yağlarının yüksek olduğu durumlar, kemik erimesi olanlar, cildinde tümör olanlar, vücudunda kanseri olanlar ve yağ dokuda tümörleri olan alanlarda uygulanmaması gerekir.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

gastronomi

Gastronomi gıda israfını önleyebilir

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, düzenlediği özel bir program ile moleküler gastronomi kavramının ...