Beykoz’daki tarihi yapılar yeniden hayat buluyor…

DSC_8045

İstanbul’un en köklü ilçeleri arasında yer alan Beykoz’daki iki tarihi vakıf taşınmazı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Beykoz Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde restore edilerek ilçeye kazandırılıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapılan ziyarette, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Vakıflar Bölge Müdürü Saffet Ertürk’ün katılımıyla, söz konusu taşınmazlarda restorasyon çalışmalarına başlanabilmesi için kira sözleşmesi imzalandı.

Mehmet Akif Ersoy Müzesi kuruluyor…

Beykoz Merkez’de bulunan tarihi binada yürütülecek restorasyon çalışmasının ardından, İstiklal şairimiz adına “Mehmet Akif Ersoy Müzesi” kurulacak. Ayrıca, Yalıköy Mahallesi’nde Şeyh Ethem Vakfı’na ait taşınmaz içerisinde bulunan tekke binası, restore edilerek bakımsızlığa yenik düşmekten kurtarılacak. Söz konusu taşınmazlarda röleve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için, Haziran ayı içerisinde İl Özel İdaresi’ne başvurulacak.

Çelikbilek: “Tarihi eserlerimizi ihya ediyoruz…”

Beykoz’un doğal güzellikleri kadar, sahip olduğu tarih ve kültür mirasıyla da çok ayrıcalıklı bir ilçe olduğunu vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek; “İlçemizin turizm ve eğitim vizyonuna uygun olarak tarihi eserlerimizi ihya ediyoruz. Yoros Kalesi’nde ve Tarihi Beykoz Kışlası’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Buralar, yeniden ilçenin sosyal ve kültürel yaşamına dâhil edilecek. Söz konusu yapılardan birinde İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni kurarak, onu ve eserlerini tanıtacağız” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürü Saffet Ertürk ise, tarihi eserleri yaşatmaya yönelik çalışma ve projeleri daima desteklediklerini belirterek, Beykoz Belediyesi ile işbirliği halinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediye

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Mazbatasını Aldı

Maltepe Belediye Başkanlığı’na ikinci kez seçilen Ali Kılıç, sayımın bitmesinin ardından 17 Nisan’da Anadolu Adalet Sarayı’nda mazbatasını aldı. ...