Tarihi Kadıköy Çarşısı turizme kazandırılıyor…

1

Son üç yıldır yoğunlaşan turist ziyaretleri, yeni bir çalışmayı daha gündeme getirdi. Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Samatya’nın ardından Tarihi Kadıköy Çarşısı’nı da turistler için çekim merkezine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Çarşı esnafına hizmet iyileştirme eğitimleri verildi…

Kadıköy’ün, İstanbul’un sosyal yaşamının önemli bir merkezi olduğu bilinciyle başlatılan bu çalışma sırasında; Çarşı’nın yerli, yabancı ayırımı gözetmeksizin her kesimin ziyaret edeceği bir turizm merkezi olması sağlanacak. Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, Çarşı esnafına hizmet iyileştirme eğitimleri verildi ve “Tarihi Kadıköy Çarşısı” kitabı yayımlandı. İngilizce ve Türkçe hazırlanan 10 bin kitap, otellere ve turizm acentelerine ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadıköy’ün gözbebeği olan Tarihi Çarşı’ya Kadıköy Belediyesi olarak ayrı bir önem verdiklerini, Çarşı’nın canlandırılması ve daha çok ziyaret edilmesi için TURAD ile ortak çalışmalar yaptıklarını belirtti. Öztürk; “Kadıköy tarihinde önemli bir yere sahip olan çarşımızın gelecek nesillere aynı özellikleriyle aktarılmasını, değerinin korunmasını istiyoruz. Belediye olarak tüm ekiplerimizle hem esnafın, hem de derneğin yanındayız” dedi.

2

Bahattin Yücel: “Kadıköy’ü de görmelerini sağlamalıyız…”

Projeye ilişkin bilgi veren TURAD Başkanı Bahattin Yücel ise; “Kadıköy, İstanbul’un tarihsel sürecine bakarsak, gerçekten kentin yarısıdır. Yılda ortalama 8 milyon yabancının ziyaret ettiği İstanbul’un Kadıköy ilçesi, bu hareketten hak ettiği payı alamıyor. Bu nedenle TURAD olarak, Samatya’nın ardından yeni bir çekim merkezi oluşturma çalışmamızı Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda sürdürüyoruz. Amacımız, Tarihi Çarşı’yı kültürel değerleri öne çıkan, günün farklı saatlerinde gençleri ve aileleri birlikte ağırlayabilecek, hizmet kalitesi yüksek bir çekim merkezi haline getirmek” dedi.

Yücel, çalışmaya başlarken Çarşı’nın ziyaretçi profilini ortaya koyan bir araştırma da yaptırdıklarını ifade etti. Bu çalışmanın ardından 10 Ekim-31 Ekim 2011 tarihleri arasında seçilen 9 işyerinde işbaşı eğitimleri verildiğini belirten Yücel; “Eğitimler, servis personelinin müşteri beklentilerini anlamasını, işine hakim olmasını, titiz, özenli ve işletmeye yakışır hizmet vermesini sağlayacak” dedi.

TURAD Başkanı ayrıca, TÜV-Rheinland ve Yeni Rakı işbirliğiyle yiyecek-içecek işletmelerinin hizmet kalitesinin belirlenmesi için işbirliği yaptıklarını dile getirerek; “Bir sivil toplum kuruluşu inisiyatifi ile hizmet kalitesinin bağımsız denetimden geçirilmesi, sürdürülebilirliğin ölçümlenmesi açısından oldukça önemli bir adım ve Türkiye’de bir ilk… TURAD bu çalışmayı ilk kez Samatya’dan başlattı, şimdi Kadıköy’de devam ediyoruz. Uygulama, KTÇ’deki işyerlerinin yerli ve yabancı konukları tarafından güvenle tercih edilmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Demokrat Parti

Demokrat Parti Kadıköy’den yeni başkana tebrik

31 Mart yerel seçimleri, beraberinde birçok tartışmayı getirerek gerçekleşti. İstanbul’da seçimin ardından yapılan itirazlar sürerken, Kadıköy başta olmak ...