basin-ozgurlugu-saglanacak

Basın özgürlüğü sağlanacak!

CHP Darıca Belediye Başkan Adayı Yakup Törk, 16 Ocak Basın Onur Günü’nü bir mesaj yayımlayarak kutladı. Törk mesajında, “2019’da yeni bir dönem başladığında basının özgürlüğü sağlanacak” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’te yaptığı basın toplantısı nedeni ile kabul edilen Basın Onur Günü ile ilgili CHP Darıca Belediye Başkan Adayı Yakup Törk bir mesaj yayımladı. Törk mesajında şu ifadelere yer verdi; “Bugün 16 Ocak Basın Onur Günü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’te yaptığı basın toplantısı nedeni ile bugünü gazeteciler onur günü olarak kabul ediyorlar ama bugünü sevinçle kutlayamıyorlar. Büyük acılar yaşıyorlar. Oysa medya özgürlüğü ve medyanın gücü bütün demokrasilerde çok önemlidir. Medya yasama yürütme yargıdan sonra kabul edilen 4. güçtür. Medya halkın adına otoriteyi denetlerler. O nedenle otoriter yönetimler medya özgürlüğünden hep şikâyet etmişlerdir ve gazetecilere baskı yaparlar. Bugün Türkiye medya özgürlüğü açısından sınıfta kalmıştır. 2019’da yeni bir dönem başladığında basının özgürlüğü sağlanacak.”

TAKDİRE DEĞER

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğuna değinen Törk, “Kitlesel haberleşmede en önemli görevlerden birini yürüten gazetecilerin, halkı bilgilendirmek amacıyla verdiği mücadele takdire değerdir. Haber ve bilgi akışının kitlelere ulaştırılması konusunda çok önemli bir misyona sahip olan gazetecilerin çalışma şartlarının bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Tüm basınımıza ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin yerine getirdikleri bu önemli kamu hizmeti için teşekkür ediyorum. Unutmayalım ki; özgür basın Cumhuriyet’in ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve temel taşlarından biridir” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal Belediyesi whatsapp hattı

Kartal Belediyesi’nin WhatsApp Hattı yoğun ilgi görüyor

Kartal Belediyesi’nin vatandaşların ilettiği şikâyetleri anında çözüme kavuşturmak için kurduğu WhatsApp İhbar Hattı büyük ilgi görüyor. Kartal Belediye ...