AYGAD

AYGAD güçlü yönetimiyle yoluna devam ediyor

Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin Divan Başkanlığını Erdal Yavuz, Başkan Yardımcılığını Recep Karakoç, Divan Kâtipliğini ise Kasım Kılıç yaptı. Kongreye; Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Çimen, usta gazeteci-yazar Fikri Akyüz, Maltepe Erzurumlular Vakfı Başkan Yardımcısı Kasım Karakış, Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Başkanı İzzet Aydın, Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir, AYGAD yönetimi, üyeler ve davetliler katıldı.

Yönetim, denetim ve disiplin kurullarının ayrı ayrı raporlarının okunmasının ardından tahmini bütçe görüşüldü ve onaylandı. Tüzük ile ilgili değişiklik önergeleri verildikten sonra oylamaya sunuldu ve onaylandı. Yeni tüzük gereği derneğin adı, başındaki “İstanbul” kaldırılarak Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği oldu. Dernek adına alım, satım hususunda yönetim kuruluna yetki verildikten sonra yeni yönetim, denetim ve disiplin kurulları seçildi.

AHMET IŞIKDAĞ: AYGAD’IN VİZYONU, MESLEKİ SAYGINLIĞI ARTIRMAKTIR…

Kongrede konuşan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, 2018 Şubat ayında başkan yardımcısı olduğu dernek yönetiminin zayıflamasından dolayı vekaleten yaklaşık 7-8 ay bu görevi yürüttüğünü hatırlatarak; “2010 yılında bu dernek kuruldu, birçok faaliyetimiz oldu. 2010 yılında kurulan AYGAD’ın, 2018 Şubat’tan 2018 Aralık’a kadarki kısmında bir ayrım yapmamız gerekiyor. Yaklaşık 8-9 aylık süreçte 10 yıllık icraattan daha fazla icraatta bulunduk. Daha sonra ziyaretlerimiz oldu, yaklaşık 10 belediye başkanı ve 4 ilçe kaymakamlığını ziyaret ettik. Milliyetçi Hareket Partisi’nin il teşkilatını ziyaret ettik. Yerel gazetenin sorunlarını anlatmak için Ankara’da Bengü Türk Tv’de canlı yayına çıktık. AYGAD genel merkezinde STK, siyaset ve iş dünyasından misafirleri ağırladık. Alman milli resepsiyonuna AYGAD’ı temsilen katılım sağladık. Yaptığımız ziyaretlerin amacı, yerel basının itibarını kurtarmaktı. AYGAD’ın vizyonu mesleki saygınlığı artırmaktır. Biz bunu yapmaya çalışırken birçok handikap, engel, çirkin yakıştırmalarla karşılaştık. Ve bunları bizler bizlere yaptık. Kendini toplumda gazeteci olarak tanıtan ama özünde gazeteci olmayan kişilerin çirkin yakıştırmaları, engellemeleri ve değişik yaftalamalarıyla karşılaştık” diye konuştu.

“GAZETECİNİN YERELİ GENELİ OLMAZ”

AYGAD’ın amacının mesleki bir okul potansiyeli olduğuna dikkat çeken Başkan Işıkdağ, yerel ve ulusal gazeteci ayrımına da karşı çıkarak, gazetecinin yereli ve ulusalı olmadığını belirtti. Işıkdağ, sözlerine şöyle devam etti: “İçimizde çok cesur, çok yürekli, çok bilgili, kalemi çok iyi olan, mesleğine yıllarını vermiş, benim yaşımdan fazla bu mesleğe zaman harcamış üstatlarımız var. Biz şu an eline akıllı telefon alan, gazetecilikten bir haber olan, 6N1K’nın ne anlama geldiğini bilmeyen ve bir habere gittiğinde haberi yazamayan, facebook veya benzeri bir sosyal medya sayfası açan kişilerle maalesef aynı konumda, aynı değerdeyiz. AYGAD’ın yegane temeli, gazeteciliği kendini toplumda gazeteci olarak tanımlandıran, tetikçi ve mesleki ilkelerden uzak kişilerden kurtarmaktır. Eğer biz bunlarla mücadele edemezsek, maalesef bu mesleğin ömrü çok uzun olmayacaktır. Dış basına baktığımız zaman yerel basın tirajı 4 milyon. Okutturan gazeteciler ve konular var. Bizde ise 15 yerel gazeteyi yan yana koyduğumuz zaman 15’inin de başlık, spot ve haberinin aynı olduğunu görüyoruz. Öncelikli görevlerimizden biri, yerel basını eğitim verebilecek bir seviyeye getirmektir. Gazetecinin yereli geneli diye bir şey olmaz. Gazeteci gazetecidir. Amacımız, AYGAD’ı bir tesis binasına kavuşturmaktır. Gazetelerimizi daha sağlıklı bir şekilde basabilir miyiz? Bir matbaa sistemi ve onun üzerinden bir ajans sistemi ile evrensel standartlara kavuşturmanın planlarını yapmaktayız. Bu tesiste yönetimi, kafeterya binası, matbaası ve ajansı olan bir yer hedefliyoruz. Bir gazeteciler sitesi oluşturulması için girişimlerde bulunuyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkileri ve bazı iş adamları ile görüştük, bu konuda çalışmalarımız koordineli şekilde sürüyor.”

HÜSEYİN KESKİN: İLÇEMİZ İÇİN HERKES İLE İSTİŞARE İÇERİSİNDEYİZ…

AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, nazik davetlerini kırmayarak kongreye katılım sağlayan ve gazetecilere verdiği desteklerden ötürü Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür ederek sözlerini tamamladı. Olağan kongreye katılarak Işıkdağ’ı tebrik eden Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise AYGAD’ın kentteki rolüne vurgu yaparak, yeni yönetimin hayırlı olmasını diledi. Keskin; “Sultanbeyli’nin fiziki değişimini ve dönüşümünü sağlarken, diğer taraftan da kültürel anlamda gazetecilerimizle, akademisyenlerimizle, yazarlarımızla da bir araya gelerek ilçemize neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. İlçemiz için herkesle istişare içerisindeyiz. Mayıs ayında imar barışıyla beraber TBMM’den yasayı çıkartarak mülkiyet sorununu çözdük” şeklinde konuştu. Hüseyin Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünkü seçimin sizler açısından tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Biz sizlerle kardeşlik hukuku içerisinde ilçemizin değişimi ve dönüşümü için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.”

AYGAD Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği

YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ…

Kongrede AYGAD’ın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ahmet Işıkdağ, Selahattin Şimşek, Vural Dağtekin, Baki Özışık, Saki Akyüz, Müslüm İnan, İbrahim Temel, Kadir Toprakkaya, Tahsin Kara, Kubilay Öztürk, Kenan Gülerci, Süleyman Hilmi Eren, Bilal Parlak, Emrullah Beşiroğlu. Yedek üyeler arasında ise Olgun Kızıltepe, Halil Yaşar, Erdal Yavuz, İsmail Polat, Abdullah Sezer, Halil Topal, İsmet Akkoç, Serdar Sengir yer aldı.

ayGAD

Yoğun ilgi gösterilen kongrenin sonunda, Başkan Ahmet Işıkdağ tarafından Sultanbeyli Belediye Başkanı Keskin ve Gazeteci-Yazar Fikri Akyüz’e AYGAD rozeti takılarak, onursal üye ilan edildiler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Yassıada

Yassıada anıları bu özel koleksiyonda!

Türk demokrasi tarihine utanç vesikaları olarak geçen Yassıada’nın acılarını ve hüzünlerini yansıtan hatıraların yer aldığı özel koleksiyon, Ata ...