Barselona Paskalya Turu

Anı Tur’un Barselona Paskalya Turu tamamlandı

Türk turizminin önemli markalarından biri olan Anı Tur’un, 5-10 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlediği Barselona Paskalya Turu tamamlandı. Birkaç şirket ile birlikte toplamda 358 kişiden oluşan kafile, 11 Nisan’da yurda döndü.

Geçtiğimiz yıl 25. yılını kutlayan Anı Tur’un, bu dönem düzenlediği Barselona Paskalya Turu için 100’den fazla başvuru olmasına rağmen, sınırlı olan kontenjan nedeniyle 66 kişi tura katılabildi. Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan bu 66 kişi arasında, 18 Kadıköylü de vardı.

1

Montserrat Manastırı’nda Paskalya Ayini…

Gezinin en önemli özelliklerinden biri, “Kutsal Siyah Meryem Heykeli”nin dünya üzerinde tek olarak bulunduğu Büyük Montserrat Manastırı’nda yapılan Paskalya Ayini idi. Baharı karşılama ve Pazar ayini ile aynı tarihe denk gelmesi nedeniyle, dünyanın dört bir tarafından gelen insanların 1.200 metre yükseklikteki dağda buluşmaları görülmeye değerdi.

2

Sagrada Familia, Sitges, Gerona Figuras ve Andorra…

Kadıköy Life’ın da izlediği gezinin unutulmayacak anıları arasında, Antonio Gaudi’nin Sagrada Familia Kilisesi ve çevresi, Sitges, Gerona, Figuras ve Andorra turları da vardı. Beş gün süren gezi boyunca İspanya’nın özellikleri hakkında incelemelerde bulunan grup, Barselona’da bir de Flâmenko gösterisi izleme imkânı buldu.

3

Figuras’da Dali Müzesi…

Gezinin en etkileyici ziyaretlerinden biri de, ünlü ressam Salvador Dali’nin doğduğu kasaba olan Figuras’a yapılan ziyaret oldu. Anı Tur Kafilesi, burada Dali’nin bizzat kendisi tarafından yaptırılan müzeyi gezdi. Sadece O’nun resimleri değil; yaşamı, ilişkileri, düşünceleri ve kullandığı objelerin de sergilendiği müze, mutlaka görülmesi gereken bir başka özelliğiydi. Turun rehberliğini üstlenen Nilgün Kıskacıoğlu’nun İtalyan dili ve edebiyatı konusunda aldığı eğitim ile İspanya hakkında geniş bilgiye sahip olması, geziyi avantajlı duruma getirirken; her turda olabilen memnuniyetsizliklere çözüm bulup uygulamaya sokması, konukların sıkıntılı anlar yaşamasını engelledi.

4

5

6

8

9

21 yorum

 1. 66 kişi değil, 61 kişiydik, rehberimiz 62 sanıyordu ama olsun. Ayrıca 13 kişi gittikleri Andorra turunda mükemmel rehberimiz nilgun hanım 12 kişi dönerek bir teyzemizi kaybetmeyi başardı. Tebrikler nilgun hanım’a!!!

 2. barcelona yolcusu

  tura 11 kişi katıldık ve anı turdan da rehberimiz nilgün hanımdan da hiç memnun kalmadık. İspanya hakkında geniş bilgi sahibi olan Nilgün hanım gaudinin önemli bir eseri olan palau guell i sorduğumda bilmediğini söyledi. Çıkan birçok soruna da çözüm bulmak yerine beni üzüyosunuz demekle yetindi. Andora da kaybolan bir teyzeyi orada bırakarak otele dönmeside cabası.

 3. Bu haberi gerçekten şaşkınlıkla okudum. çünkü aynı turda ben de vardım. sanayi mahallesinin içinde ve odalarında böcek olan bir otelde kaldık. Sabah kahvaltıda 1 dilim ekmek ve 1 dilim peynir verdiler. sıcak su bile insan sayısı kadar değildi. Tamamen mahdur olduğumuz bu turu kimseye tavsiye etmem. Rehber çok başarısızdı.

 4. Macera yaşamak istiyorsak.Yurtdışı gezilerimize Nilgün hanım’ı alalım arkadaşlar.

 5. HAYRETLER İÇİNDE YAZINIZI OKUDUM!!!
  İlk görüşmede verilen yazıda gösterilen ve şehir merkezine 4 km mesafedeki otel yerine kuş uçumu şehir merkezine 16 km olan sanayi mahallesindeki otelde konaklatıldık.
  Aç kaldık ve üstüne Anı Tur halkla ilişkiler memuru bayandan azar işittik (bize BEDAVA bahşedilen hizmetleri hiçe saydığımız için)
  Kendi çabamızla şehri gezdik.
  Turda UNUTULMADIĞIMIZ için şükrettik.
  Havaalanında koltuk üstünde, gece yarısı kalkması gereken ama rötar yapan uçağı beklerken, uyurken MÜLTECİ gibi hissettik.
  E BUNLARADA BAŞARILI GEZİ DİYORSANIZ BEN NE DİYEYİM!!!!!

 6. Bir firma bu kadar şikayet alıyorsa önce dönüp kendine bakmalı. Son derece kurnaz ve kendini düşünen bir rehberi de takmış peşimize, adı rehber. Turdan memnun kaldığımı söyleyemeceğim, kimseye de tavsiye etmem.

 7. Anı Tur Zedelerden biri

  Yazıyı okuyunca çok şaşırdım. Tura katılmamış olsaydım , ne güzel bir tur olmuş derdim. Ama tura katılan bir kişi olarak buna katılamayacağım. Yıllar önce Anı tur ile Kapadokya turu yaptığımızda da memnun kalmamıştık. Bu kez yine turdan memnun kalmadık.
  Turu satın alırken söyledikleri ile son gün detay verdikleri hiç birşey birbirini tutmadı. Uçak saatleri, otelin yeri , otelin kahvaltısı, turda kişilerin kaybolması gibi bir çok konu var. Barcelona gerçekten güzeldi ama tur değil.

 8. Tur rehberinin gezi sonunda ”herhalde beni birdaha görmek istemezsiniz ama ben sizlerle tanıştığıma memnun oldum” diye bir turu bitirdiği geziden, BAŞARILI BİR TUR OLDU diye bahsetmek ne kadar doğrudur sizin yorumunuza bırakıyorum….

 9. Bahsedilen şirket ile bende 2009 yılında bir tura katıldım ve hiç te memnun kalmadım. İlk defa memnuniyet ifade eden bir haber okudum. Doğrusunu isterseniz şaşırdım…

 10. Maalesef bu turların çoğu böyle.

 11. Yasemin Yıldız

  Benim ailem geçen yıl yurt içinde Anı Tur’la Bodrum’a gitti. Çok da memnun kaldılar. Bu tür değerlendirmeleri yaparken ödenen para ile alınacak hizmeti de karşılaştırmak gerekir. 100 lira verip 500 liralık hizmet beklemek akılcı olmaz elbette…

 12. Anı tur misafiri

  5-11 Nisan da gerçekleşen Barselona turu gerçekten yazıldığı gibi başarılıydı.Memnun olmayan kişiler olabilir ama otelin uzak olduğunu zaten biliyorduk,kahvaltı kontinental.Rehberse söylenildiği gibi donanımlı ve bilgili,dinleyenlere..Andorra’da kaybolan kişi tamamen kendi hatasından dolayı.Değerlendirmelerimizi gerçekçi yapalım lütfen…

 13. Barselona Misafir

  Barselona turu çok keyifiydi,otel uzaktı ama merkeze otobüs konması sorunu çözdü. Rehber Nilgün hn.mın Barselona içi ve civarında sürekli verdiği bilgiler çok faydalıydı. Otobüs kalabalıktı ve dinlemeyenler anlamadılar doğal olarak.Anı tura ve Nilgün hn.a teşekkürler..

 14. 5-11 Barselona yolcusu

  Ben yukarıda yazılan bazı yorumlara şaşırıyorum.Arkadaşlar,Barselona şehir turunda yeterli bilgi aldık,Extra turlarda,özellikle Dali müzesini keyifle gezdik.Meral hn.Andorra’da kendi hatasıyla kayboldu,zaten otele döndüğündede kimseyi suçlamadı..Doğruları yazalım ltf.Rehberimizede haksızlık yapmayalım.

 15. insanlara gercekten şaşkınım. rehber’in barcelonayı bilmediği kesin. kendi de farketti bir daha beni görmek istemezsiniz dedi. tabiiki paraya göre hizmet ama ben böcekli bir odada ve sanayi mahallesi içinde kalmak için para vermedim. diğerlerini bilemem ama hiç memnun kalmadım. tabii dil bildiğim için kendim gezdim rehbere takılmadım çok mutluyum.

 16. Verilen para o dönemde yapılan barcelona turlarının en ucuzu değildi. Çok daha ucuz olanlar vardı. Aynı otelde bile Jolly tur 299 Euro’ya kaldılar. Reklamlar iyi incelenmeli.
  Müşteri unutulması (kendi hatası dahi olsa) affedilmez bir hata. Hele ki İspanya dışına yapılan bir turda. Her ne pahasına olursa olsun kayıp bulunmadan yola devam edilmemeli idi. Velev ki devam edildi otobüs yola çıkmadan yerel polise kayıp haberi verilmeli idi. Bu çok sonra yapılmıştır.
  Şikayetçi olmaması hanımefendinin kendi kibarlığındandır eminim.
  Kontinental kahvaltıyı ömrümüzde ilk defa yemedik. Daha önde birçok kez yurtdışı turlarına katıldım. Paris’te 2*’lı otelde bile böyle berbat bir kahvaltı etmedim…

 17. Nilgün Kıskacıoğlu(Rehber)

  Değerli Barselona yolcuları:Yorumlarınızı okumakla, bende konuya açıklık getirmek amacıyla kendimde,cevap yazma zorunluluğunu hissettim.Kalabalık olduğumuz için çoğunlukla otobüs.mik.fondan konuşmayı tercih ettim ama buna rağmen dinlemeyenler anlayamadılar.Sizleri ilk gördüğümde 3 önemli şey söyledim:1)saatleri ayarlamak2)İspanyol tel.no.mu vermek3)hırsızlığa dikkat.Turun 3.gününde bana türk tel.imin kapalı olduğu söylendi..Öncelikle rakamlardan bahsedelim.Tura toplam 62 kişi katıldı,extra turlar içinde 18 kişi paket ödedi,ama tek katılanlarla sayı 20-37 arası değişiyordu.Dolayısıyla Andorra’ya 13 kişi gitmedik.Otelimizin merkeze mesafesi olması doğru(hemen ertesi gün sabah-akşamşehir merkezine ücretsiz servis konmuştur) ama odalar söylenildiği gibi böcekli değildi,tertemizdi.NH oteli,oteller zinciridir,ayrıca sizden bana böyle bir şikayette gelmedi.Kahvaltı kontinental olup,konan ekmek ve malzemeler kişi başı düşünülmüştür.Servisin yetersiz olması paskalya dolayısıyladır.İlk günden itibaren gruptan birkaç kişi devamlı olumsuz hava yaratarak gurubun ve turun bozulmasına çaba sarfetmiştir,hatta şehir turunun yapılmaması için uğraşmıştır.Rehber olarak ben Barselona’da bilgi açısından donanımlıyım ve gerek şehir turunda gerekse extra turlarda son derece tatminkar bilgiler verdiğimi düşünüyorum.Kaldıki, bilemediğim detaylar olsa da,yanımızda sürekli lokal rehber bulunmaktaydı,dolayısıyla,olduysa sorularınız, mutlaka cevaplanmıştır.Extra turlara katılmayan misafirler için gezilebilecek yerleri söyleyip,yerlerini tarif etmişimdir.Andorra’da kaybolan Meral hn.lisan bimediği halde,telefonu kapalı olup,yanındaki arkadaşlarına siz gidin,ben gelirim demiş ama otobüsü bulamamıştır. Kendisi 45 dak.caddelerde arandı,parkingte beklend.,Şoförün 12 saat çalışma izni var,fazlası tesbit edilirse otobüsü bağlıyorlar,bu durumda otobüs olarak risk alıp, zaten daha fazla beklememiz imkansızdı.Başka ülkede olduğumuz için çıkarken gümrük polisine rapor verdim,Polisin söylediği(kendisine veya hastaneye müracaat olmadığı müddetçe,birşey yapılamayacağıdır)dolayısıyla olayda ihmal,unutulma diye birşey yoktur.Barselona,benim rehberlik yaptığım şehirler içinde en özelidir,zevkle gezdiririm.Özellikle Dali müzesini lokal reh.olmasına rağmen bizzat anlatırım.Kendime,bilgime,lisanıma güvenim tamdır.Hepinize saygılarımı sunuyorum ama özellikle Gazeteye bu makaleyi yazan Değerli Kadir Toprakkaya ve Eşine sonsuz teşekkürlerimi ve sevgilerimi gönderiyorum.Not:Kendilerini sizler gibi turda tanıdım.

 18. Olumlu ve güzel geçtiğini belirten arkadaşlar sanırım haberi yapan kaynakla aynı kişi ya da farklı bir amaç var, zira turdaki aksaklıkarı yaşayan bunca kişi bu haberi görünce gözlerine inanamadı…

  100.-TL verip 500.-TL hizmet beklenmedi, aksine aynı otelde 75.00.-TL ucuza kalan başka turdan insanlar vardı. Otelin bu kadar uzak olduğunu bilmiyorduk, 6 km’deki otelin değiştiğini bir gün önce öğrendik, hatta bu nedenle son güne vizesi kalan insanlar oldu.

  Rehberin elinde mikrofon vardı, duyulmaması imkansız ama genelde cümleleri şey’in ordan geçiyoruz, şey’e yakın evet, ekstra turlar şöyle güzel, benim gelecek olanları bilmem lazım, vs vs vs…

  Kaybolan kişi tabii ki kendi hatasından kaybolmuştur ama Anıtur rehberi konsolosluk ve kaybolan kişinin eşine haber vermeyi göze alamadı korkusundan…

 19. Kadir Toprakkaya

  Anı Tur’un Barselona Gezisine eşimle birlikte ben de katıldım. Burada yazılan yorumları, tarafsızlık ilkesinden sapmamak adına virgülüne dokunmadan yayınlanmasına müsade ediyoruz. Ancak insaf ölçülerini de gözardı etmemeliyiz….

  Geçmişte ne skandallar yaşandığını okuduğumuzu hatırlayalım lütfen. Bana göre tur başarılıydı. Otel de son derece temiz bir oteldi. Şehir merkezine uzaklığı 1 Euro ile aşıldı. Kapısının önünden 24 saat 15 dakikada bir çalışan otobüsler 1 Euro karşılığı şehir merkezine götürdü.
  Kaldıki şikayetimizi değerlendiren rehber tarafından derhal servis koyuldu.

  Kahvaltı elbette bizim standartlarımıza göre iyi değildi. Ama, neticede 2 çeşit peynir, reçel, tereyağ, meyve suyu, kuruvasan ve cornflakes çeşitleri vardı. Öğle saatlerinde yemek üzere herkes sandviç yapmaya kalkmasaydı yeterli olabilirdi. Netiecede kişi sayısı hesap edilerek servis yapıldı. Yani 60 kişi için 20 kişilik ekmek veya peynir çıkmadı. 60 kişi için 72 kişilik servis açıldı… Rehber’e gelince, bir tek bu konuda şikayetçi olmayı kabul edemem. Bence fazlası vardı eksiği yoktu…

 20. Kadir Bey,
  Öncelikle yazılan yorumlara tarafsızlık ilkesi nedeniyle dokunmamanız nedeniyle teşekkür ederim. Ancak tura katılan 61 kişiden tümünün memnun kalmış süper bir organizasyon gibi haber yapılması sorun yaşan bir çok insanı şaşırttı. Burada temelde yanstılan sorunlar nilgin hn dışında anıturla ilgiliydi, turu pahallı satıp ucuz maliyet çıkarmak adına yapılan uygulamalar, müşterilere karşı takındıkları tavır ve sonrasında anıturdan aldığı talimatlarla arada kaldığı anlaşılan rehberimiz… Özellikle yazılan yorumları dikkatle okudğunuda herkes kendi yaşadığı konuları yazmış. sizin yaşamamış olmanız sürekli nilgün han’la turda olmanız nedniyle olabilir. Zira 1EUR dediğiniz otobüs tek yön EUR’ydu.Gece otobüsü 15 dk değil 40dk aralıklarla kalkıyordu, gündüz için otobüse ihtiyaç yoktu zaten. 6 Nisan Cuma akşamı N-14 22:40 merkezden kalkan otobüsle otele dönen bir grup olarak yaklaşık bir saate otele vardık, ayrıca otobüste bilet vermeden arkadan binen, sigara içen, ayakkabılarını çıkarıp nahoş bir şekilde oturan 2 ilginç tip eşliğinde eşlerimizle birlikte yolculuk ettik.
  Oteldeki böcek konusu da yalan değildir, özellikle odada öldürüp kapının önüne koyduğum böcek sabah kalktığımızda da orada duruyordu. temizlik elemanları oradan hiç geçmemiş demekki.. kahvaltıda ise öğlen paket yapacak ekmeği bırakın ilk gün açık servis bulamamıştık. herkes yola aç çıkmama derdindeyken siz paket yapılmasın diye yazmanız hoş olmamış.
  Saygılarımla

 21. Kadir Bey,
  Otele gece arkadaşın bahsettiği gibi gece otobüsüyle döndük.
  55 dakika boyunca sigara dumanı, ve huzursuzluk içinde acaba geceyi karakoldamı hastanedemi bitireceğiz, bu adamlar eşime veya bayan arkadaşlara tacizlerini arttırırlarsa nasıl yanıt verelim diye düşünerek geldik.
  Hoş bir durum olmadığını eşiniz ile böyle bir yolculuk yaptığınızı düşünerek kabul edin lütfen.
  Arkadaşımın da değindiği gibi konu doğrudan Nilgün Hanım değildir. Sonuçta O da aldığı talimatlar doğrultusunda bizleri oyalamaya çalıştı. Olay Anıtur’un ilgisizliği ve bizden maximum para kazanmak için bizi soktuğu durumdur.
  Dönüşte de bu tutumları ummadığımız kadar sert ve kaba bir biçimde bizlere iletilmiştir.
  Saygılarımla.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ali Kılıç

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Maltepelilerle Buluştu

Mazbatasını alarak göreve başlayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ilk mesainde Maltepe sokaklarında vatandaşlarla bir araya geldi. 31 ...