“Cemal Reşid Rey’in Anısına” Lila Müzik’ten çıktı…

CD KAPAK

Ülkemizin ve özellikle İstanbul’un bugünkü klasik müzik ortamının oluşmasında büyük emeği olan, besteci, orkestra şefi-kurucusu, radyo programcısı, piyanist, pedagog ve hocaların hocası Cemal Reşid Rey’in aramızdan ayrılışının 27. yılında Lila Müzik, Martı Otel İşletmeleri’nin desteği ile 2 CD ve 1 DVD’den oluşan “Cemal Reşid Rey’in Anısına” başlıklı CD setini hazırladı.

Rey’in öğrencisi Dr. Aydın Karlıbel’in danışmanlığında gerçekleştirilen ve ilklere imza atan CD’nin en önemli özelliği, 50 yılı aşkın bir süre önce yapılan tarihi kayıtların ilk kez yayınlanıyor olması… Bunun yanında CD’de yer alan üç eseri, Rey’in besteleri kendilerine ithaf ettiği sanatçılar yorumluyor. “Çellistlerin Aristokratı” olarak anılan Pierre Fournier, bestecinin “Konsertant Parçalar”ını; Venezuelalı gitarist Maestro Alirio Diaz, “Gitar ve Orkestra için Konçerto”sunu; Türk Operası’nın sönmeyen yıldızı Suna Korad ise “Üç Anadolu Türküsü”nü seslendiriyor.

CD’de ayrıca, A. Karlıbel tarafından ilk kez kaydedilen “Piyano için Sonatin” ve “İki Parça” isimli eserler de yer alıyor. İlk kez yayınlanan bir başka eser, senelerce kayıp olan ve yıllar sonra Yalçın Tura tarafından bulunan Rey’in “Keman ve Orkestra için Konçerto”su… Eseri, Bahar Biricik yorumluyor. Cemal Reşid Rey’in yönettiği, Fransız Radyo Senfoni Orkestrası Solistleri’nin (ORTF) yorumladığı, 1958 yılında Paris’te kaydedilen “Sazların Sohbeti” ise, CD setinde yer alan ve ilk kez yayınlanan eserlerden biri… CD’de ayrıca, bestecinin bir Türk Masalı’ndan esinlenerek bestelediği “Çağrılış” senfonik şiirini ve Rey’in kendi sesinden bu masalı dinleyebilirsiniz.

Cemal Resid Rey Foto Ozan Sagdic

Bir bölümü TRT Arşivi’nden alınan tarihi kayıtlarda; solistlere İstanbul Şehir Orkestrası, İDSO, CSO, Belgrad Radyo Senfoni Orkestrası ve Budapeşte Senfoni Orkestrası eşlik ediyor. Orkestraları; Cemal Reşid Rey, Tadeusz Stugala, Alexander Rahbari ve Hikmet Şimşek yönetiyor.

“Cemal Reşid Rey’in Anısına”  başlıklı CD seti,  besteci hakkında yapılmış çok önemli bir belgeseli de gün ışığına çıkarıyor. Değerli yönetmen Halit Refik’in 1979’da çektiği “75 Yaşında Orkestra Başında”  filmi, sanatseverlere sunularak iki sanatçımız da saygıyla anılıyor.

Müziksel belleğimizin oluşmasına katkıda bulunan Lila Müzik tarafından hazırlanan bu özel çalışmaya, 62 sayfalık kapsamlı bir kitap eşlik ediyor. Kitapta, Evin İlyasoğlu’nun yazısının yanı sıra, Rey’in öğrencileri Yüksel Koptagel, Ertuğrul Sevsay, Vedat Kosal ve Seher Tanrıyar’ın yazıları yer alıyor.  Kapak fotoğrafının Ara Güler’e ait olduğu CD’nin mastering işlemi Pieter Snapper, tasarımı ise Gözde Oral tarafından yapıldı.

“Cemal Reşid Rey’in Anısına”, kültürel değerlerin korunmasına önem veren, dünyadan ağırladığı konuklarına 45 yıldır kültürümüzü tanıtan Martı Otel İşletmeleri’nin değerli katkılarıyla yayınlandı.

Orkestra yonetirken

CemalReşit-Abut yalısında Kandilli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Özden Irmak

Özden Irmak Kartal’da Türk Halk Müziği Konser Verdi

Kartal Belediyesi’nin organize ettiği nisan ayı kültür sanat programları kapsamında Özden Irmak, Kartallı müzik severlerle buluştu. Kartal Hürriyet ...