veri merkezi

Veri merkezi neden yerli olmalı?

Komple veri merkezi bileşenleri üreten dünyadaki 5 firma arasında bulunan yerli firma Canovate Group, uçtan uca fiber optik dağıtım santralleri çözümlerinde ise dünyadaki 7 firmadan biri olarak dikkat çekiyor. Veri merkezi ve fiber optikte sundukları çözümler, teknoloji ve ürün portföyü ile dünyada devler liginde yer aldıklarını kaydeden Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, her iki ürün grubunda 4 kıtada 72 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. 

Ülkemizdeki veri merkezlerinin neden yerli olması gerektiğini anlatan Gür, şunları ifade etti: “Veri merkezleri; çok büyük boyutlarda verinin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması amacıyla, bilgisayar ve ağ donanımlarının yoğun bir şekilde bir merkezde toplandığı yerlerdir. Bilgisayarların hayatımıza girdiği günden itibaren biçim değiştirerek günümüze kadar gelmiştir. Veri merkezini oluşturan temel yapılar; bilgisayar ve veri işleme sistemleri, ağ sistemleri, soğutma ve enerji sistemleri ve fiziksel kontrol ve koruma sistemleridir.

veri merkezi

SİBER SALDIRILAR SONUCU HİZMETLER KESİNTİYE UĞRUYOR…

Ülkemizde veri merkezlerini oluşturan bu sistemlerin çoğu, yabancı kaynaklardan tedarik edilmektedir ve kurumlardaki personel yetersizliği gibi nedenlerden dolayı, genelde buraların kontrolleri ve bakımları yabancı firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu zafiyet ise, büyük bir risk meydana getirebilir. Herhangi bir bilgi sistemine saldırmak gibi ileri düzey bir saldırı geliştirmek yerine, bu sistemleri kontrol eden altyapıya basit bir siber saldırı düzenleyerek; kesintisiz güç kaynağı, enerji sistemleri veya kontrol sistemlerini durdurup, böylece bilgisayar sistemlerinin durmasına ve hizmet kesintilerine sebebiyet verilecektir.”

Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür

KONTROL SİSTEMLERİNİN GÜVENLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR…

Bir veri merkezi kurulurken, fiziksel ve operasyonel kontrol sistemleri güvenliğinin de göz önüne alınması gerektiğinin altını çizen Canovate Group Başkanı Can Gür, konuşmasına şöyle devam etti: “Canovate Grup olarak tasarladığımız veri merkezleri ve ürettiğimiz veri merkezi alt unsurlarında, bu riski görerek yerli çözümlere yönelmiş bulunmaktayız. Örneğin kabinlerde elektrik girişleri, sıcaklık vs. gibi alt sistemleri kontrol eden ve IP-PDU olarak adlandırılan birimler, yerli olarak üretilmektedir. Çünkü IP-PDU’lar tamamen güvenli olarak kontrol edilmezse, uzaktan bağlantı yöntemleri ile tüm sistemlerin enerjisini kesecek şekilde komut alabilirler. Yabancı menşeili ürünler, gerek yapılarını gerekse arayüzlerini açık olarak vermedikleri için hangi noktadan ne tip mesajlar alabileceğini bilememekteyiz. Bu risk, sadece yerli olarak üretilen IP-PDU ve kabinetler vasıtasıyla önlenebilir.

MİLLİ VERİ MERKEZLERİNİN ALTYAPILARI YERLİ OLARAK TASARLANMALI…

Aynı şekilde veri merkezlerinin soğutma sistemleri de, artık uzaktan kontrol edilmektedir. Bilgimiz dışındaki tüm endüstriyel kontrol sistemleri açık arayüzlere sahip olup, fiziksel bağlantılar tanımlanmadığı için kontrol riski altındadır. Yerli üretim ısı kontrol sistemleri, bu zafiyeti ortadan kaldırmaktadır. Bu açıdan, bir veri merkezi kurulurken sadece bilişim sistemlerinin güvenliği değil, aynı zamanda fiziksel ve operasyonel kontrol sistemlerinin güvenliği de göz önüne alınmalıdır. Gerek ilgili mevzuat kapsamında kişisel verilerin korunması, gerekse kamu hizmetleri ve özel sektördeki ticari hizmetlerin sürekliliği açısından, milli veri merkezlerinin altyapılarının yerli olarak tasarlanması önem arz etmektedir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AYGAD

AYGAD güçlü yönetimiyle yoluna devam ediyor

Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin ...