Ümraniye Metrosu

Ümraniye Metrosu’nda sona yaklaşıldı

Ümraniye’deki trafik yoğunluğunu önemli ölçüde rahatlatacak olan Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının Üsküdar’dan Ümraniye’ye kadar olan kısmı çok yakında hizmete girecek.

İstanbul’da “Her Yerde Metro, Her Yere Metro” hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında yeni bir metro hattı daha açılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz günlerde Ümraniye’de katıldığı bir programda Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun Üsküdar’dan Ümraniye’ye kadar olan kısmını 2017 Mayıs ayının sonunda devreye sokacaklarını belirtti. Topbaş, metro hattının tamamının ise 2017 Ağustos sonunda biteceğini sözlerine ekledi.

Ümraniye Metrosu

16 İSTASYON, 17 KİLOMETRELİK MESAFE…

Anadolu Yakası’nın ikinci büyük metro hattı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy güzergahında 17 kilometrelik mesafeyi kapsıyor. Bu hatta Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Madenler Çekmeköy-Sancaktepe olmak üzere 16 istasyon bulunuyor. Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olacak ve böylelikle Anadolu-Avrupa kıtaları arasında da rahat erişim imkanı sağlayacak. Aynı zamanda Altunizade İstasyonu ile Metrobüs’e, tüm istasyonlarda da karayolu toplu taşıma sistemlerine erişim imkânı sağlayacak.

ümraniye metrosu

TÜM AYRINTILAR EN İNCE DETAYINA KADAR DÜŞÜNÜLDÜ…

Ümraniye’deki trafik yoğunluğunu önemli ölçüde rahatlatacak Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının tüm peronlarında, yolcuların ray hattına düşmesine engel olacak Peron Ayırıcı Kapı Sistemi (PAKS) kullanıldı. PAKS sisteminde peronlarda bulunan kapılar, trenlerin kapılarıyla senkronize çalışarak yolcuların ray hattıyla bağlantısı kesilecek. Hatta güvenlik için tünellerde havalandırma, acil kaçış tünelleri, yangın koruma sistemi, aydınlatma ve diğer tüm ayrıntılar, en ince detayına kadar yapıldı. 

Ümraniye Metrosu, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olacak ve böylelikle Anadolu-Avrupa kıtaları arasında da rahat erişim imkanı sağlayacak…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik Belediyesi İlaçlama

Pendik Belediyesi İlaçlama Çalışması Başlattı

Pendik Belediyesi ekipleri havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde sivrisineklere karşı ilaçlama çalışması başlattı. Pendiklilerin rahat bir yaz geçirmesi ...