Türkiye’nin bitkileri Beykoz’da korunacak…

İstanbul’un akciğeri olan Beykoz’da “Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi Müdürlüğü” kuruldu. Ülkemize özgü soğanlı bitki türleriyle ilgili araştırma-geliştirme ve koruma çalışmalarının yapılacağı merkez bünyesinde, uluslararası bir eğitim merkezi de kurulacak.

Türkiye’nin bitki türlerini korumak ve geliştirmek için çalışmalar yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Beykoz’da “Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi Müdürlüğü”nü kurdu. Geofit (yumrulu ve soğanlı) bitki türlerinin korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması için son derece önem taşıyan merkezin açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından gerçekleştirildi. Açılışa, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ile Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de katıldı.

800 TÜR GEOFİT, BEYKOZ’DA ISLAH EDİLECEK…

Açılışta konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tabiattan topladıkları 800 tür geofitin birer çeşidinin Beykoz’da kurulan Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi’ne getirilerek yetiştirileceğini ve ıslah edileceğini söyledi. Eker, açıklamalarının devamında şunları ifade etti:

TÜRKİYE, BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ZENGİN BİR ÜLKE…

“Türkiye’nin stratejik değerine değer katan, Türkiye’nin biyoçeşitliliğidir. Türkiye, biyoçeşitllik olarak üç büyük iklimin ortasında yer alması nedeniyle zengindir. Bizim kaydettiğimiz 4 bin 200 tür endemik bitki var. Biz bunları hem muhafaza altına almayı, hem muhafazası kendi doğal alanında mümkün olmayanları koruma amaçlı belirli yerlere transfer edip, onların yaşayacağı alanları oluşturup orada korumayı hedefliyoruz.

ENDEMİK BİTKİLERDEN YENİ ÇEŞİTLER ELDE EDİLECEK…

Türkiye’deki endemik bitkileri ıslah edelim, bunlardan yeni çeşitler elde edelim. Bunlar hem şehrin estetik değerlerine ilave değer katsın, hem de ekonomik olarak daha çok gelir getirsin diye bir proje hazırladık. Türkiye geofitlerini koruma çerçevesi adı altında bir eğitim merkezi kurduk.”

BEYKOZ’A BÜYÜK ZENGİNLİK KATACAK…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Beykoz’un doğal dokusuyla şehrin çekim merkezi konumunda olduğunu, uluslararası nitelik taşıyan bir araştırma ve geliştirme merkezi kurulmasının ilçeye büyük zenginlik katacağını ifade etti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...