Tarım İl Müdürlüğü arazisi özelleştiriliyor!..

Kadıköy Erenköy Mahallesi’nde bulunan Tarım İl Müdürlüğü arazisinin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye verilerek özelleştirilmesine karşı, Kadıköy Belediyesi tarafından hukuki mücadele başlatıldı.

Erenköy Tarım İl Müdürlüğü’nün 22 bin metrekarelik arazisinin de bulunduğu toplam 71 taşınmazın, sessiz sedasız “özelleştirme” yoluyla satışa çıkarılmasının kamuoyuna yansımasından sonra harekete geçen Kadıköy Belediyesi, yürütmenin durdurulması ve arazinin yapılaşmaya açılmasının önlenmesini talep etti.

1927 yılında Tarım Bakanlığı’na “tarımsal amaçla kullanılmak üzere vakfedilmiş bir arazi” olan alan üzerinde bulunan ve koruma altına alınmış 32 ağaç türü ve 266 adet ağacın da özelleştirme nedeniyle kesileceğinin belirtildiği başvuruda, bölgenin son yeşil alanlarından biri olan arazinin kamusal yarar gözetilerek korunması istendi.

MİHRİMAH SULTAN’IN BAĞLARI ÖZELLEŞTİRİLİYOR…

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1500’lü yıllarda ipekçiliği teşvik için dut fidanı, bağcılığı geliştirmek için bağ çubuğu yetiştirmek amacıyla vakfedilmiş olan arazi içerisinde, ayrıca düşük ücretli veterinerlik hizmeti ve GDO’suz tohum satışı yapan birimler bulunuyor. Kadıköy’ün elde kalan birkaç yeşil alanından biri olan Tarım İl Müdürlüğü arazisinin korunması için girişimde bulunan Kadıköy Belediyesi, özelleştirme kararının durdurulması için 11 Haziran 2014 tarihinde açtığı davayla, arazinin Kadıköy’e gerekli olan yeşil alan boşluğunu tamamlamak için doğal haliyle bırakılmasını talep etti.

NUHOĞLU: “SÜRECİN SIKI TAKİPÇİSİYİZ…”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Başbakan Erdoğan, 2009 seçimleri öncesi söz konusu arazinin yeşil alan yapılacağını duyurmuştu. Arazi, çok uzun bir dönemden bu yana Tarım İl Müdürlüğü’nün kullanımında, ancak birden bire mülkiyeti değiştirilerek Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye verildi. Daha önceden Mihrimah Sultan Vakfı’na aitti, ancak 2004’te Hazine mülkiyetine geçirildi. Bu arazi, mutlaka yeşil alan olarak kalması gereken bir yer… Halkın endişesi son derece yerinde… Artık süreç geri dönülemeyecek yere doğru ilerliyor. Tapusu da el değiştirdi. Karara itiraz ederek yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açtık.  Kültür ve Tabi Varlıklarını Koruma Kurulu’na da arazinin korunması için müracaat ettik. Sürecin sıkı takipçisiyiz…”

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. ...