Sultan II. Abdülhamid, Sultan toprağında anıldı…

2

Sultan II. Abdülhamid Han, vefat yıldönümünde düzenlenen sempozyum ile Sultan toprağı Sultanbeyli’de anıldı.

Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyum, Sultan II. Abdülhamid döneminde çekilen fotoğraflar ve yapılan resimlerden oluşan serginin açılışı ile başladı. Sempozyumda; Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. Coşkun Çakır ve Doç. Dr. Erhan Afyoncu gibi bilim dünyasının çok önemli 14 ismi, Sultan’ı ve tahtta geçen 33 yıldaki icraatlarını anlattı.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in konuşmasıyla başlayan sempozyumda Başkan Keskin, konuşmasına Abdülhamid’in doğru anlatılmasında büyük katkılar sunmuş merhum yazar Yılmaz Öztuna’yı yad ederek başladı.

Keskin; “Sultan II. Abdülhamid’i ilmi açıdan tarihteki yerine oturtan, onun siyasi dehasına dikkat çeken Öztuna, iade-i itibar yaptığı Sultan ile aynı gün defnedildi. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi ve Sultan’ın 33 yıllık iktidarında yaptığı çalışmalardan bahsetti.

1

“Bu topraklar Sultan’ın bildiği, en başarılı nazırına bağışladığı topraklar…”

“Bu denli ileri görüşlü, kalkınma ve hizmet esaslı bir dehayı örnek almak, başta yönetim kadrolarında olanların, ardından geleceğimiz olan gençlerin asli görevidir” diyen Keskin; özellikle Sultanbeylili gençlerin Sultan’ın Sultanbeyli ile ilgisinden dolayı onu çok iyi tanımaları gerektiğini belirtti.

Keskin, bu konuyla ilgili olarak; “Sultan II. Abdülhamid Han, yolu Sultanbeyli’yle kesişmiş bir sultan. II. Abdülhamid’in kız kardeşi Cemile Sultan’a ait Sultanbeyli bölgesi arazileri, Sultan tarafından hizmetlerinden ötürü 1890 yılında Osmanlı’nın ilk denizcilik bakanı Hasan Hüsnü Paşa’ya bağışlanmış. Yani bu topraklar, Sultan’ın bildiği ve en başarılı nazırına bağışladığı topraklar” dedi.  

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...