Şehir Politika Kulübü’nün ilk konuğu Bilal Macit oldu…

1

İstanbul Şehir Üniversitesi Politika Kulübü’nün davetiyle “Siyasette Genç Olmak” adlı programa konuşmacı olarak katılan TBMM tarihinin en genç milletvekili Muhammet Bilal Macit, öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Macit, kulübün ilk konuğu oldu. 

Sıcak bir sohbet havasında geçen konuşmasına “Türkiye’nin en genç milletvekili benim, geçmiş olsun” esprisiyle başlayan Macit; “Gençliği nasıl kurtarırız” edebiyatına değil, genç gence farklı bir sohbete geldiğini belirterek sıcak bir atmosfer oluşturdu ve şöyle devam etti:  

“Genç, sadece fiziksel esnekliğe değil, aynı zamanda zihinsel esnekliğe de sahip olan kişidir. Genç olmak, sorumluluk almak demektir. Ben bir kuruma girdiysem, artık orası o eski yer değildir. Çünkü artık orada ben varım. Bir genç var.”

4

Muhammet Bilal Macit, gençlik üzerinden yapılan “Emanetçi”, “Bekçi” ve “Gençler geleceğimiz” bakış açısına ise şöyle yorum yaptı: “Emanetçi derken, ben size şu bir şişe suyu emanet etsem, kapağını açmadan yıllarca saklayabilirsiniz. Gençliği bir şeye emanetçi kılmak, ‘Eleştirme! Sorgulama!’ demektir. Bekçi ifadesine gelince, ‘Gençler rejimin bekçisi’ deniyor. Düşünün ki, bir fabrika bekçisi gibi. Bu adam o fabrikada ne üretilir, ne yapılır, pek de bilmez. Hatta yemeğini bile kulübesinde yer. Görevi fabrikayı korumak, gerekirse öldürmek ve ölmektir. ‘Gençler geleceğimizdir’ edebiyatı ise, artık bitmeli. Sistem, gençliğe sadece kapıda muhafızlık yapma görevini vermiştir.”   

Macit’in gençliğin politikaya yönelik bakış açısı kazanmasına vurgu yapan sohbetine; dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler, gazeteciler ve konuklar katıldılar.

2

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AYGAD

AYGAD güçlü yönetimiyle yoluna devam ediyor

Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin ...