Sağlık Teknokenti

Pendik’e Sağlık Teknokenti kurulacak

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ilaç üretimi, aşı çalışmaları, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik araştırmaları kapsamında yerli ürün ve materyal geliştirmek üzere, Pendik’te 40 dönüm arazi üzerinde Sağlık Teknokenti inşa edilecek.

Sağlık Bakanlığı, yeni stratejik planında yerli aşı, yerli tıbbi ilaç ve yerli tıbbi malzeme çalışmalarını teknolojik anlamda destekleme kararı aldı. Bu karar üzerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık Teknokenti kurulması yönünde çalışmalarını başlattı. Teknoloji kentinin kurulması için Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi’nde 40 dönümlük yer tahsisi yapıld. Projenin hayata geçirilmesi konusunda Pendik Belediyesi ile üniversite heyeti çalışmalarını birlikte sürdürüyor.

Sağlık Teknokenti

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE…

Pendik’in Türkiye’nin geleceğine yön veren önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını belirten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin; “Teknopark’ın ardından sağlık alanında çalışmalar yapacak bir Sağlık Teknokenti’ni şehrimize kazandıracağımız için son derece mutluyuz. Sağlık sektörü, ciddi anlamda teknoloji ve malzemeye ihtiyaç duyan, bunun büyük bir bölümünü de ithal etmek durumunda olan bir sektör. Yerli üretimi ve teknolojiyi desteklemek, bizden olanı kullanmak, aynı zamanda yenilikleri ve araştırmaları desteklemek üzere kurulacak bu merkezin, tıp teknolojileri alanında Türkiye’nin geleceği açısından önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Prof. Dr. Cevdet Erdöl

KENDİ İLACIMIZI, KENDİ AŞIMIZI ÜRETEBİLECEĞİZ…

Sağlık Teknokenti ile birlikte sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirmek üzerine yoğunlaşacaklarını belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bu çalışmalarla hem ülke ekonomisine ciddi manada katkı sağlayacak, hem de kanser ilacını üretebilen, kendi aşısını yapabilen, kendi ilacını üretebilen ve kendi tıbbi teknolojilerini üretebilen bir Türkiye sürecini hızlandıracaklarını dile getirdi.

İLAÇ HARCAMALARININ YÜZDE 60’I İTHAL…

Türkiye’de yılda yaklaşık 5 milyar dolara yakın tıbbi sarf malzemesi ve 23 milyara yakın ilaç harcaması yapıldığını belirten Prof. Dr. Erdöl, bu harcamaların yüzde 60’ının ithal olduğuna dikkat çekti. Erdöl, açıklamalarına şöyle devam etti: “Kuracağımız Sağlık Teknokenti’nde özellikle ithalat-ihracat dengesi itibariyle cari açığa olumsuz katkı yapan ilaç ve sağlık harcamaları alanında ithalatı azaltmaya, yerli üretimi teşvik etmeye yönelik teknolojik çalışmalar yapacağız. Temel hedefimiz, ülkenin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve destek sağlamaktır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...