Ortadoğu’nun geleceği Pendik’te tartışıldı…

Pendik’te düzenlenen ve 32 farklı ülkeden Müslüman bilim, siyaset ve kanaat öncülerinin katılımı ile yapılan “1. İstanbul Müzakereleri” sona erdi.

“Küresel Siyaset Bunalımı ve Ortadoğu’nun Geleceği”nin ele alındığı sempozyumda, İslam dünyasının son yaşanan gelişmeler doğrultusunda artık yeni bir siyasal yapıya yönelmesi gerektiği belirtildi. Türkiye’nin tarihteki rolünü tekrar üstlenmesi de istenerek, “Müslümanların bir lideri yok. Türkiye, bu liderliği yeniden ele almalı” talebi dile getirildi.

“BARIŞ TOPLUMU MEYDANA GETİRMELİYİZ…”

Pendik Belediyesi, Sivil Dayanışma Platformu ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Derneği işbirliği ile düzenlenen ve 60’ı yabancı 80 konuşmacının katıldığı sempozyum, iki gün sürdü.  Sempozyumun açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sokağın dilinin siyasette belirleyici hale geldiğini belirterek; “Sokak kucaklaşma dili kullanıyorsa, orada barış vardır. Bilgi toplumu olamayan toplumlarda sokak, çatışma dilini kullanıyor. Kültür ve eğitim dinamizmini çalıştırarak, barış toplumu meydana getirmeliyiz”dedi.

32 ÜLKEDEN TEMSİLCİLER KATILDI…

Sempozyuma Türkiye’nin yanı sıra ABD, Afganistan, Almanya, Bosna, Çin, Fas, Filipinler, Güney Afrika, Irak, Ürdün, İngiltere, Katar, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Pakistan, Rusya, Somali, Tunus, Yemen, Dubai, Makedonya, İsviçre, Suriye, Doğu Türkistan, İran, Cezayir, Sudan, Suudi Arabistan ve Tacikistan’dan yaklaşık 80 kişi katıldı.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...