Fotoğraflarla mülteci dramı bu sergide!..

Yaşamak için ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin yaşam mücadelesinin anlatıldığı “GeçErken” fotoğraf sergisi, Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıldı.

Ege’de kıyıya vuran bebek Aylan, Macaristan sınırında seyahat için yalvaran 13 yaşındaki Kenan, iki çocuğunu bombardımanda kaybeden Muhammed… Ülkelerindeki savaştan kaçan ve başka bir ülkede yeni bir hayata başlamak için her türlü tehlikeyi göze alan Suriyeli mültecilerin dramı objektiflere yansıyor. Bu yaşam mücadelesinin fotoğraflandığı karelerden bazıları, Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

HALA ÇOK “GEÇ” DEĞİL…

Fotoğrafçılar Kerem Yücel ve Natalia Sancha ile gazeteci Serdar Korucu, Hayata Destek Derneği’nin çalışmaları kapsamında Diyarbakır ve Batman’da mülteci ailelerin hikayelerini dinledi ve yaşam mücadelelerini fotoğrafladı. “GeçErken” adıyla Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenen fotoğraflar, savaşın yerinden ettiği yaşamlara dikkat çekiyor. Serginin adının “GeçErken” konulmasının ise, bir kez daha hala çok “Geç” kalınmış olmadığının altını çizmek. Henüz vakit varken, yani “Erken” iken, savaştan başka seçenek tanınmamış insanlar yaşamlarımızdan geçerken, elimizden onları izlemekten fazlasının da gelebileceğini hatırlatmak.

18 ARALIK’A KADAR ZİYARETE AÇIK…

Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO) fonu ve Alman yardım kuruluşu Diakonie Katastrophenhilfe’nin desteği ile Hayata Destek Derneği tarafından organize edilen sergi, 4-18 Aralık tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...