Haydarpaşa Gar

Haydarpaşa Garı’nda restorasyon başlıyor

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün Tarihi Haydarpaşa Gar Binası’nın orijinal haline sadık kalarak hazırladığı restorasyon projesine Kadıköy Belediyesi onay verdi. 2010’da çıkan yangında çatısı zarar gören Haydarpaşa Garı’nın restorasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor.

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan Haydarpaşa Tren Garı’nın restorasyon projesine göre, binanın özgün durumu aynen korunarak restore edilecek. Kadıköy Belediyesi, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün daha önce ruhsat başvurusu yaptığı projeyi, tarihi garın orijinal haline uygun olmadığını belirterek red etmişti.

NUHOĞLU REVİZE PROJEYİ ONAYLADI…

Kadıköy Belediyesi’nin red gerekçesini basın toplantısı ile açıklayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, tarihi Haydarpaşa Gar binasının restorasyonuna itirazları olmadığını belirterek, “Orijinal haline sadık bir restorasyon projesi önümüze gelirse elbette onaylarız” demişti. Nuhoğlu, revize edilen restorasyon projesiyle ilgili ise şunları söyledi:

EN KISA ZAMANDA GAR FONKSİYONUNA DÖNMESİ İSTENİYOR…

“Haydarpaşa Garı tarihi bir mirastır. Gar, kent belleğine katkı sağlayacak ve sürekli canlı tutacak biçimde korunmalıdır. Yangından sonra gar binası adeta kendi kaderine terk edilmişti. Devlet Demiryolları’nın binanın orijinal haline uygun bir restorasyon projesi hazırlaması oldukça sevindirici.  Ama asıl önemli olan, garın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbullulara bir gar olarak hizmet etmesidir. Kadıköylüler, binanın daha fazla zarar görmeden bir an önce restore edilmesini ve gar olarak hizmet vermesini istiyor. Gar çevresi, sermayeye peşkeş çekilmeden halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul’un ihtiyaç duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Çekmeköy’de engelsiz okul için geri sayım

Çekmeköy Belediyesi’nin Ekim 2017’de Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettiği arsada yapılması planlanan engelliler okulu için yapım protokolü imzalandı. Çekmeköy ...