Marmaray, İstanbul nüfusunun 7 katı kadar yolcu taşıdı…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünyanın en prestijli projelerinden biri olan Marmaray’ın açılışının yapıldığı 23 Ekim 2013’ten bugüne kadar geçen iki yıllık sürede 105 milyon yolcu taşındığını söyledi.

Günün yoğun saatlerinde taşınan yolcu sayısının 27 bin seviyelerinde olduğunu anlatan Bakan Yıldırım, Marmaray’ın hem dünyanın en önemli şehirlerinden İstanbul için prestij projesi olduğunu, hem de megakentin ulaşım sorununa çok ciddi katkı sağladığını aktardı. Bugüne kadar toplam 105 milyon yolcunun taşındığını bildiren Yıldırım; “Bunun 55 milyonu Avrupa’dan Asya’ya, yaklaşık 50 milyonu ise Asya’dan Avrupa’ya taşındı. İstanbul nüfusunun yaklaşık 7 katı kadar yolcu, Marmaray ile kıtalararası seyahat etti. Günde 333 tren seferi yapıldı” dedi.

ÖNEMLİ BİR TURİZM DESTİNASYON MERKEZİ…

Yolcu yoğunluğunun düşük olduğu saatlerde 8 adet 5 vagonlu dizi seferler gerçekleştirildiğini dile getiren Yıldırım, yoğun saatlerde ise 2 adet 5 vagonlu set birleştirilerek 10 vagonlu setlerin çalıştırıldığını kaydetti. Açılışından bugüne karşılıklı 212 bin 280 seferin gerçekleştirildiğini belirten Binali Yıldırım; bu seferlerde 2 milyon 888 bin kilometre yol katedildiğini, Marmaray’ın yerli ve yabancı turistin ilgisini çektiğini belirtti ve “Marmaray artık İstanbul’un önemli bir turizm destinasyon merkezi oldu” şeklinde konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi kuruldu

Davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi, tıp eğitimi de vermeye başlayacak. Üsküdar ...