İstanbul’a dev bir proje daha…

İstanbul’a yapılacak dünyanın en büyük havalimanının çevresinde 3. Köprü ve Kanal İstanbul çalışmalarından sonra dünyanın en büyük “Limankent”i inşa edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın planladığı sistemde, yeni havalimanı ile bağlantılı olacak şekilde konteynır, tren ve tır gibi büyük yük taşıyan Ro-Ro gemileri için dev bir liman inşa edilecek. Proje kapsamında tren ve denizyollarının direkt olarak yeni havalimanına bağlanması ve Asya’dan Avrupa’ya kargo hizmetinin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Havalimanının denize yakın olması nedeniyle denizden havaya ya da havadan denize taşımacılık da yapılabilecek. Bu da hem İstanbul Boğazı’ndaki yoğunluğu hafifletecek, hem de kargo taşımacılığını hızlandıracak.

YILDA 8 MİLYON TURİST…

İnşa edilecek yeni limanın kargo taşımacılığının yanı sıra kruvaziyer turizminin de yıldızı olması bekleniyor. Buna göre liman açıldıktan sonra yıllık en az 8 milyon turistin geleceği öngörülürken, devletin kasasına da yıllık 3 milyar TL tutarında gelir getireceği hesaplanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

yaşar kemal

Maltepe’de Yaşar Kemal coşkusu

Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin temeli, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı muhteşem bir ...