Gayrimenkulün devleri Kartal'da bir araya geldi

Gayrimenkulün devleri Kartal’da bir araya geldi

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım” zirvesi, bu sene de Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda gayrimenkul geliştiricilerinin yöneticilerini, yatırımcı ve uzmanları aynı çatı altında topladı. Zirve kapsamında “Dönüşen Kartal’ın Geleceği”, “Kartal’ın Renkleri”, “Yabancı Yatırımcıların Gözünden Kartal”, “Uzmanlar Ne Diyor?”, “Kartal’ın Değişen Kent Kimliği”, “Neden Kartal?” ve “Kartal Yüksekten Uçuyor” konu başlıkları masaya yatırıldı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün katılımıyla Metin Uca ve Servet Yıldırım’ın moderatörlüğünü yaptığı zirvede; AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, Maya Holding CEO’su Fuat Atalay, İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Metsan İnşaat Başkanı Cemalettin Satoğlu, Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AC Yapı Başkanı Ali Coşkun, DKY İnşaat Başkanı Ali Dumankaya, DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, İtibar Grup Eş Başkanı Reşat Rahimov, Önkollar Başkanı Habibullah Önkol, Doğuş Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım, Araştırmacı-Yazar Sunay Akın, TAK Kartal’ın Kurucusu ve Şehir Planlamacı Faruk Göksu, Pazar Araştırmacısı Ertan Aksoy, Gökdeniz Kartal Satış Uzmanı Hülya Tiktaş, İş GYO Satış Müdürü Ayşegül Ekşioğlu, AND Pastel Satış Uzmanı Ayşegül Demircioğlu ve AC Yapı Satış Uzmanı Zeynep Özçelik konuşmacı olarak yer aldı.

SERVET YILDIRIM: KARTAL, DÖNÜŞÜMDE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU…

Zirvenin açılışında konuşan Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım, Kartal’ın dönüşüm konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir çaba içinde olduğunu belirterek; “Kartal’da dönüşüm için yapılan yıkımlar, şenlik şeklinde geçiyor. Kartal Belediyesi’nin internet sitesinde, dönüşüm sayesinde bugüne kadar kurtarılan can sayısını belirten bir sayaç var. İşte o sayaç, her şeyi anlatıyor” dedi.

ALTINOK ÖZ: BİZ DÖNÜŞÜME HAZIRIZ, HALKIMIZ DA HAZIR…

Yıldırım’ın ardından zirvenin açılış konuşmasını yapan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, deprem gerçeğine dikkat çekerek; “Mesele binaların yüksekliği değil, depreme uygun koşullarda yapılan binalar. Japonya’da senede ortalama 1.500 deprem oluyor ancak binalar yüksek. Bu zirvede yatımcılar ve satış temsilcileriyle birlikte insanlar niye Kartal’ı tercih ediyor ve yerel yönetimin önü nasıl açılır, sorunlar nasıl aşılır sorularına cevap vereceğiz. Benim de dönüşümün olmazsa olmazlarına ilişkin önerilerim olacak. Biz dönüşüme hazırız, halkımız da hazır ama mevzuatta bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz” şeklinde konuştu.

FARUK GÖKSU: SORUNLARI VE ÖNCELİKLERİ HALKLA BİRLİKTE BELİRLİYORUZ…

Başkan Öz’den sonra söz alan TAK Kartal Kurucusu ve Şehir Planlamacı Faruk Göksu, dönüşürken fark yaratmanın önemine değinerek; “Kartal, tarihi değerlerin yeniden keşfedildiği bir kent. İstanbul’un bir sanat ve kültür kentine ihtiyacı var. İşte Kartal’ın farkı bu olacak. 2013’ten bu yana TAK Kartal ile tasarımcılarımızın yatırımcılarla ve mahallelilerle bir araya geldiği bir deneyim yaşıyoruz. Ana temamız ise keşfetmek. Tasarımcılarımız, bir otobüsle gezerek sorunları ve öncelikleri halkla birlikte belirliyor, birlikte çözüm arıyoruz. Dönüşüm boş arazilerde değil, insanların yaşadığı yerlerde gerçekleşiyor. Biz bu bilinçle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

YABANCI YATIRIMCININ YENİ GÖZDESİ KARTAL…

2. Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım Zirvesi’ne bu yıl yabancı yatırımcılar da büyük ilgi gösterdi. Azerbaycan’dan zirveye katılan Reşat Rahimov ile Suudi Arabistan ve Ortadoğu’nun ardından Kartal’da birçok projeye imza atan Habibullah Önkol, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür etti. Reşat Rahimov; “Biz tek millet, iki devletiz. Yabancı yatırımcıdan ziyade kardeş yatırımcıyız. Kartal’a yatırımlarımız devam edecek” derken, Habibullah Önkol ise “Kartal’ı ulaşım bağlantılarının iyi olması ve Başkan Öz’ün özverili çalışmaları sonucunda dönüşümde gelinen nokta sebebiyle tercih ettik” değerlendirmesinde bulundu.

CAZİBE MERKEZİ KARTAL…

Zirvenin “Uzmanlar Ne Diyor?” başlıklı oturumunda gayrimenkul firmalarının satış temsilcileri, Kartal’da oturmak ya da yatırım amaçlı ev alan insan profili hakkında bilgi verdi. “Kartal, Maltepe’nin neresinde?” diye sorulan günlerden, Kartal’ın bir cazibe merkezi haline geldiği günlere gelindiğini belirten satış uzmanları; Göztepe, Bostancı gibi semtlerden Kartal’a yoğun bir talep olduğunu belirtti.

BAŞKAN ÖZ’DEN “PROJELERİNİZ KARTAL İLE BÜTÜNLEŞSİN” ÇAĞRISI…

Zirvenin sonunda kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Altınok Öz; “Kartal düşlüyor, düşünüyor, değişiyor, gelişiyor. Bu değişim ve gelişimde kent yöneticileri olarak belediye çalışanlarımızla birlikte üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Tabii sorun var mı diye soracak olursanız, sorunlar var. Bundan iki veya üç sene önce Kartal’a yatırım yapan arkadaşlarımıza projeleriniz Kartal’a yabancı olmasın, Kartal ile bütünleşsin, eğer projeler Kartal ile yabancılaşırsa, kendinize Rudy Giuliani gibi bir belediye başkanı ararsınız demiştim. Bu sözümü tekrarlıyorum, projelerinizin içinde mutlaka Kartallı, Kartal’da doğmuş, Kartal’ı seven kişilere de yer verin, onlara alan açın” açıklamasında bulundu.

Gayrimenkulün devleri Kartal'da bir araya geldi

Gayrimenkulün devleri Kartal’da bir araya geldi; geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım” zirvesinin ikincisi Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda gerçekleşti…

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

AYGAD

AYGAD’dan toplantı öncesi balık partisi

Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD), Ekim ayının ikinci yönetim kurulu toplantısını 20 Ekim Cumartesi günü yaptı. Maltepe’de, AYGAD ...