Altın Karınca

Fikirperest’e Altın Karınca Ödülü

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, belediyelerin enlerinin seçildiği Altın Karınca 2017 Ödülleri sahiplerini buldu. Çekmeköy Belediyesi, personelini yönetime ortak eden “Fikirperest” projesi ile Kurumsal Gelişim dalının birincilik ödülüne layık görüldü. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Altın Karınca Ödülü’nü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dan aldı.

Çevrim içi web tabanlı bir sistem üzerinden çalışan Fikirperest portalında, Çekmeköy Belediyesi çalışanları proje önerilerini sunuyor. Önerilen projeler, önce diğer belediye çalışanları tarafından oylanıyor. En çok oy alan projeler, öneri değerlendirme kurulu, son olarak da belediye yöneticilerinden oluşan nihai değerlendirme kurulu tarafından değerlendiriliyor. Uygulanabilecek projeler arasından ilk üçe girmeye hak kazanan proje sahiplerine ödüller veriliyor. Farklı alanlarda çalıştıkları halde hayalleriyle Çekmeköy’e birçok proje kazandıran personellerine teşekkür eden Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Fikirperest’e önerilerek hayata geçmeye hazırlanan birkaç proje hakkında bilgi verdi:

Altın Karınca

AKILLI DURAK…

Güneş enerjisiyle çalışan panellerde enerji depolanacak, insanlar duraklarda kurduğumuz bu panellerde cep telefonlarını şarj edebilecek. Şu anda aynı anda 6 kişi şarj edebiliyor ama zamanla bu panellerin de geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda insanlar, otobüs beklerken bu duraklardan bedava internet kullanabilecek. Paneller, şehrin hava kirliliğiye ilgili verileri de belediyeye aktaracak. Tabii 14 bin 500 hektar alan ormanı olan Çekmeköy için bu veriler İstanbul ortalamasının altında olacak ama, yine de durumu kontrol etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

GERİ DÖNÜŞÜM KAFE…

İçerisi tamamen geri dönüşüm ürünleriyle donatılarak kurulacak. Varilden koltuklar, fabrikalardaki tel makaralarından masalar, eski küvetlerden koltuklar gibi birçok form değiştiren ürünle tefrişi yapılacak bu kafede down sendromlu çocuklarımız çalışacak.

ÇEKİRDEK HAYATTIR…

Okullarda öğrencileri dahil edeceğimiz projeyle yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini atmıyoruz, biriktiriyoruz. Biriken çekirdekleri toprak ve gübre ile tohum topu haline getirip, ormanlık alanda ekimini sağlayacağız.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...